La 2 ani de la inaugurare, stadionul de fotbal din orașul Băile Olănești se dovedește a fi o investiție utilă pentru administrația locală. În acest sens, primarul Sorin Vasilache ne-a dezvăluit că baza sportivă a atras încăsări considerabile în această iarnă, de la echipele care au vizitat stațiunea și au folosit-o pentru antrenamente sau meciuri. „Pe durata iernii, în lunile ianuarie și februarie, am avut multe echipe care au venit în cantonament în stațiune, astfel că din închirierea stadionului s-au încasat peste 10.000 de euro. Din acești bani, s-au achitat cheltuielile pentru întreținerea bazei sportive (apă, încălzire termică, iluminat etc), dar și pentru clubul nostru de fotbal. Astfel, din suma respectivă, achităm salariul președintelui clubului, stimulentele financiare pentru fotbaliști (în speță, primele de joc), echipamentele sportive și tot ceea ce înseamnă plățile către AJF, pentru arbitrii și observatorii delegați la meciurile echipei CS Băile Olănești. Prin urmare, iată că decizia de a avea un stadion în localitate se dovedește a fi una bună! În primul rând, pentru că echipa noastră de fotbal nu mai joacă în exil, prin alte localități! Era o situație incomodă de care am scăpat în sfârșit! În al doilea rând, pentru că realizăm venituri frumoase din închirierea bazei sportive către echipele cantonate în stațiune. În fine, pentru că tinerii din Băile Oănești care vor să joace fotbal doar pentru a se destinde dispun acum de un loc modern unde pot să facă mișcare!”, spune Sorin Vasilache.
Miercuri, 29 aprilie, la ora 10.00, va avea loc sedința ordinară a Consiliului Local al Municipiului Râmnicu Vâlcea. În debutul...
Pentru îmbunătăţirea experienţei dvs. web, acest site foloseşte Cookies. Continuând să navigaţi pe acest site vă exprimaţi acordul asupra utilizării cookie-urilor.
Aflaţi mai multe