La sfârșitul lunii decembrie, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Vâlcea erau înregistrați 5795 de șomeri (din care 2841 femei), rata șomajului fiind de 3,59 la sută. Comparativ cu luna octombrie 2020, când rata șomajului a fost de 3,61 %, în noiembrie acest indicator a înregistrat o scădere cu 0,02 pp.
Din totalul de 5795 persoane înregistrate în evidențele AJOFM Vâlcea, 2860 erau beneficiari de indemnizaţie de şomaj, iar 2935 erau șomeri neindemnizați. În ceea ce privește mediul de rezidență, 3736 șomeri provin din mediul rural și 2059 sunt din mediul urban.
Structura șomajului pe grupe de vârste se prezintă sugestiv astfel:
• Sub 25 de ani – 966
• între 25 şi 29 de ani – 221
• între 30 şi 39 de ani – 844
• între 40 şi 49 de ani – 1479
• între 50 şi 55 de ani – 1306
• peste 55 de ani – 979
Șomerii cu studii gimnaziale / fără studii / școală profesională au ponderea cea mai mare în totalul şomerilor înregistraţi în evidenţele AJOFM Vâlcea – 3356 (57,9 %), urmaţi de cei cu studii liceale / postliceale 2052 (35,4 %), iar 387 (6,7 %) au absolvit studii superioare.
Structura șomerilor înregistrați pe nivel de ocupabilitate, stabilit prin profilare, se prezintă astfel: 681 persoane foarte greu ocupabile, 2453 greu ocupabile, 1607 mediu ocupabile, iar 1054 sunt persoane ușor ocupabile. Încadrarea într-o categorie de ocupabilitate se realizează ca urmare a activităţii de profilare a persoanelor înregistrate în evidenţele noastre.
Informaţii detaliate despre structura şomajului la nivelul judeţului Vâlcea sunt afişate pe pagina de internet a AJOFM Vâlcea la adresa www.anofm.ro secțiunea „Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Vâlcea/Comunicate de presă”.
Rapid Stoenești arată mult mai bine în returul acestui campionat și promite să facă meciuri excelente pe viitor. În ultimul...
Pentru îmbunătăţirea experienţei dvs. web, acest site foloseşte Cookies. Continuând să navigaţi pe acest site vă exprimaţi acordul asupra utilizării cookie-urilor.
Aflaţi mai multe