Fotbal Județean

AS Şirineasa a jucat trei meciuri amicale în decursul a opt zile. „Nu ne-ar bate nimeni dacă…”

1.48KVizualizari
AS Şirineasa se numără printre cele mai active echipe din fotbalul judeţean. În decursul a doar opt zile, trupa din comuna administrată de primarul Ion Streinu a jucat trei meciuri amicale. Pe 6 februarie, jucătorii antrenaţi de Daniel Băcanu („Aţă”) s-au impus în faţa formaţiei de Liga a VI-a, AS Popeşti, cu scorul de 5-2. La mijlocul săptămânii trecute, mai precis joi, 10 februarie, echipa din Şirineasa a înfruntat-o pe Stejarul Vlădeşti (Liga a IV-a), în deplasare, iar partida s-a încheiat cu victoria adversarilor, cu scorul de 4-3. La pauză, AS Şirineasa a condus însă cu 3-1, dar a cedat iniţiativa în repriza secundă, după ce s-au produs mai multe schimbări de jucători. În fine, duminică, 13 februarie, fără mulţi dintre componenţii de bază din lot, echipa primarului Ion Streinu a încheiat cu o remiză (5-5) meciul din fieful formaţiei Comerţul Roeşti (Liga a VI-a). „Nu avem achiziţii noi până în prezent şi nici nu ne-a plecat vreun jucător în această iarnă. Echipa arată foarte bine, iar, dacă am avea posibilitatea să-i avem în fiecare meci pe toţi jucătorii din lot, sunt convins că nu ne-ar bate nimeni”, a subliniat antrenorul de la AS Şirineasa, Daniel Băcanu.
Chiar dacă AS Şirineasa a fost eliminată deja din faza judeţeană a Cupei României (al cărui tur 3 va avea loc la finele acestei săptămâni), elevii lui Daniel Băcanu nu şi-au programat niciun meci de pregătire pentru duminică, 20 februarie. „Vom mai juca o ultimă partidă amicală pe 27 februarie, cu o săptămână înainte de reluarea sezonului Ligii a V-a”, a încheiat Daniel Băcanu (FOTO).