Fotbal Național

Astăzi, are loc tragerea la sorţi a barajelor de menţinere / promovare în Liga a III-a. FC Băbeni şi Minerul Costeşti, reprezentantele Vâlcii…

251Vizualizari
Week-end-ul trecut, s-au terminat competiţiile organizate în 24 de judeţe din ţară pentru desemnarea echipelor care vor evolua la barajele de menţinere / promovare în Liga a III-a. La Vâlcea, titlul de campioană a fost adjudecat de FC Băbeni, care a dispus cu 2-1 de FC Păuşeşti Otăsău. Duminică, 9 mai, echipa din oraşul administrat de Bogdan Ştefan a avut noroc şi nu a fost programată de FRF în turul 1, astfel că va juca direct în etapa a 2-a. În aceeaşi fază, va fi prezentă şi Minerul Costeşti, formaţie clasată pe locul 10 în Seria 7 din ultimul eşalon naţional, în sezonul 2020-2021.
Tragerea la sorţi a meciurilor din turul 2 al barajului de menţinere / promovare în Liga a III-a va avea loc astăzi, joi, 13 mai, la ora prânzului. Duelurile se vor desfăşura în dublă manşă, pe 16 mai (turul) şi 23 mai (returul).

Baraj de menţinere/promovare în Liga a III-a

Turul 1
• Miercuri, 12 mai:
Academia de Fotbal Viitorul Cluj (Cluj) –Dinamo Bacău (Bacău) *) 2-2 (2-1)
• 2-2, după prelungiri; 3-4, după penaltiuri
*) s-a disputat la Odorheiu Secuiesc, pe Stadionul „Municipal”
FC Avrig (Sibiu) – Petrolul ’95 Ploieşti (Prahova) *) 0-4 (0-1)
*) s-a disputat la Braşov, pe Stadionul „ICIM”
Victoria Carei (Satu Mare) – Real Bradu (Argeş) *) 0-3 (0-1)
*) s-a disputat la Mediaş, pe Stadionul „Gaz Metan”
Turul 2
Campioanele judeţene:
• Frontiera Curtici (Arad)
• Real Bradu (Argeş)
• Dinamo Bacău (Bacău)
• ACSM Codlea (Braşov)
• ACS Team Săgeata (Buzău)
• Voinţa Lupac (Caraş-Severin)
• CSO Ovidiu (Constanţa)
• Dunărea Calafat (Dolj)
• CSA Aurul Brad (Hunedoara)
• CSM Feteşti (Ialomiţa)
• Viitorul Domneşti (Ilfov)
• CSM Sighetu Marmaţiei (Maramureş)
• Viitorul Şimian (Mehedinţi)
• CS Iernut (Mureş)
• Petrolul ’95 Ploieşti (Prahova)
• Rapid Jibou (Sălaj)
• Viitorul Liteni (Suceava)
• Rapid Buzescu (Teleorman)
• Pobeda Star Bisnov (Timiş)
• FC Băbeni (Vâlcea)
• CSM Vaslui (Vaslui)
Echipele din Liga a III-a:
• Seria 1: Bradu Borcea, CSM Pașcani
• Seria 2: Avântul Valea Mărului, Sportul Chişcani, CS Făurei
• Seria 3: Recolta Gheorghe Doja, ACSM Oltenița
• Seria 4: Concordia Chiajna 2, CS Balotești
• Seria 5: AFC Odorheiu Secuiesc, Kids Tâmpa Braşov
• Seria 6: CS „U” Craiova 2, Academica Clinceni 2
• Seria 7: AFC Hermannstadt 2, Minerul Costeşti
• Seria 8: Progresul Ezeriş, Fortuna Becicherecu Mic
• Seria 9: CS Ocna Mureş, Industria Galda
• Seria 10: Progresul Şomcuta Mare, Luceafărul Oradea