duminică, iunie 7, 2026
Sporturi

Atletismul vâlcean, la cel mai înalt nivel! Ștefania Uță, campioană europeană și nou record al competiției!

405Vizualizari
Week-end-ul acesta, în orașul Tampere s-a desfășurat o nouă ediție a Campionatelor Europene de atletism – categoria Under 20. La competiția din Finlanda, au participat și două sportive legitimate la CS Vâlcea 1924, în speță, Ștefania Uță și Ștefania Balint.
Sâmbătă, 8 august, prima dintre cele două atlete a urcat pe cea mai înaltă treaptă în proba de 400 metri garduri. Eleva antrenoarei Alina Enescu a făcut o cursă extraordinară și a reușit să stabilească și un nou record al competiției (55,55 secunde), care era valabil de 20 de ani. Imediat după cursă, Ștefania Uță (17 ani) a izbucnit în lacrimi de fericire, parcă nevenindu-i să creadă că a realizat o asemenea performanță. Rezultatul atletei vâlcene a fost reliefat cum se cuvine pe toate canalele media din țară, lucru pe care l-au făcut și reprezentanții CS Vâlcea 1924, pe Facebook.
„Incredibil! Ștefania Alexandra Uță este noua campioană europeană la 400 m garduri – Under 20! Recordul competiției: 55.55 secunde! Bravo, Alina Gabriela Enescu! Ce performanță uriaṣă! ȘTEFANIA revine după un an de coṣmar și depășește inclusiv performanța Ionelei Țârlea de la această vârstă! Ce cursă! Ce fenomen!”, au anunțat oficialii clubului de la poalele Capelei, pe rețeaua de socializare.
Sursă foto: Facebook CS Vâlcea 1924