Cârstina – mândru de ambele echipe de fotbal din Orlești. Ce spune despre promovarea în L4?!
În comuna Orlești, activează două echipe de fotbal, una în Liga a V-a, alta în Liga a VI-a. Primarul Constantin Cârstina a precizat că le simpatizează pe amândouă la același nivel, mai ales că aduc o imagine deosebit de frumoasă localității sale. “Plus că se descurcă singuri în ceea ce privește amenajarea stadionului, dar și pentru alte nevoi aferente. Primăria le asigură cheltuielile necesare pentru arbitraj, taxele către AJF și tot ceea ce implică dssfășurarea jocurilor. Dar ei se ocupă singuri de întreținerea stadionului, de gazon, să fie cât mai frumos la meciuri. Pentru asta, îi felicit! Am văzut că prima echipă are șanse mari de promovare. Dacă îi voi susține financiar în cazul în care va ajunge în Liga a IV-a? Normal că da… Bineînțeles, în limita posibilității legale. Dar eu le respect efortul depus și voi fi mereu alături de ei. Dacă sunt serioși și joacă bine, de ce să nu fim alături de ei!”, a explicat Cârstina.




