Fotbal Județean

Cosmin Anghelescu vede partea bună a lucrurilor, după ce Viitorul Mateeşti a pierdut în Zăvoi. „Acest meci a fost o experienţă utilă pentru jucătorii noştri!”

286Vizualizari
Echipa Viitorul Mateeşti a pierdut cu 8-0 (după 4-0, la pauză) meciul pe care l-a susţinut sâmbăta trecută, în Zăvoi, cu SCM Rm. Vâlcea. În pofida înfrângerii drastice, primarul Cosmin Anghelescu a spus că jucătorii săi au avut ce învăţa din acest duel. „Experienţa şi valoarea şi-au spus cuvântul! Am intrat bine în joc, dar câteva greşeli în apărare au dus la încasarea a 2-3 goluri, iar de aici totul a fost simplu pentru SCM. Am prins o zi nefastă şi nu s-a legat nimic! La echipa adversă, s-au văzut antrenamentele pe care le efectuează de 3-4 ori pe săptămână. Am înfruntat o trupă cu jucători foarte buni şi cu un buget cu care nu ne putem compara (de 500-600 de mii de lei), pe când noi n-avem nici 10 la sută din acesta. Diferenţele erau prea mari şi s-au văzut şi pe teren! Nouă ne-au lipsit însă şi 4-5 jucători buni, dar nu acesta e motivul pentru care am pierdut. Oricum, n-am fi câştigat în faţa SCM-ului nici dacă i-am fi avut pe toţi! Am început cu patru juniori titulari, care n-au putut să ajungă la meci din motive personale. I-am învoit fără probleme, că oricum nu ne-ar fi putut ajuta prea mult! În a doua repriză, am mai introdus pe teren şi alţi tineri, ca să le dăm şi lor încredere. Dincolo de înfrângere, mă bucur că am evoluat pe stadionul din Zăvoi, o premieră pentru noi! Jucătorii noştri au văzut cum se joacă fotbal pe un stadion atât de mare. Aşadar, acest meci a fost o experienţă utilă pentru viitor. De altfel, aşa cum am mai spus, pe mine mă bucură în special faptul că am făcut saltul în Liga a IV-a, unde fotbalul e cu totul altul decât în eşaloanele inferioare”, ne-a declarat Cosmin Anghelescu, care a postat şi pe Facebook un mesaj motivaţional pentru jucătorii de la Viitorul Mateeşti: „Doar în echipă şi cu ambiţie putem trece peste tot!”.