luni, iunie 8, 2026
Fotbal Județean

Cozia Călimănești – echipa momentului în județ, după 5-1 cu Sparta Rm. Vâlcea și 1-1 cu Flacăra Horezu

992Vizualizari
Cozia Călimănești se va înscrie în noul sezon de Liga a IV-a, chiar dacă va trebui să achite testele rapide pentru Covid-19. Echipa antrenată de Vasile Ilinca a reușit să obțină două rezultate excelente în ultimele amicale: a bătut-o cu 5-1 pe Sparta Rm. Vâlcea și a remizat cu Flacăra Horezu (1-1). „Știți cum se spune: amicalele sunt amicale, nu te poți încrede neapărat în ele. Oricum, jucătorii mei s-au comportat foarte bine. Cu Sparta, am marcat de câte două ori prin Cosmin Rădoi și Nonis Duca și o dată prin Alex Uță. Cu Flacăra, am condus prin golul marcat de Ileana, în minutul 75, dar am fost egalați de veteranul Raul Nistor, care ne-a dat gol în minutul 90. Următorul amical pe care îl vom juca va avea loc pe 4 august, cu Viitorul Dăești. Până pe 5 august, va trebui să depunem cererea de participare în Liga a IV-a. Nu pot să îmi dau seama câte echipe vor juca în campionat, dar, din ceea ce se aude, nu prea multe. E clar că testele rămân o barieră uriașă în ceea ce privește reluarea competițiilor în condiții normale”, a anunțat Vasile Ilinca, antrenor la Cozia Călimănești.