Săptămâna trecută, în perioada 12-16 februarie, a avut loc turneul Final 8 al Cupei României la baschet masculin. Contrar așteptărilor, competiția de la Oradea s-a încheiat cu o mare surpriză, trofeul fiind cucerit, pentru a treia oară, de CSO Voluntari. Echipa din Ilfov a câștigat Cupa României și în anii 2021 și 2022.
În finală, CSO Voluntari a dispus de marea favorită, CSM CSU Oradea, cu 93-83, într-un meci pe care l-a controlat de la un capăt la celălalt. În acest sens, edificator e faptul că învingătoarea a câștigat toate cele patru sferturi (cu 27-20, 18-17, 22-21, 26-25). De menționat este și faptul că echipa ilfoveană a învins-o în sferturi și pe campioana en-titre, „U” BT Cluj-Napoca (101-95), ceea ce înseamnă că succesul de la Oradea este pe deplin meritat.
Antrenorul vâlcean Cristian Achim, care se află din noiembrie 2009 pe banca tehnică a echipei CSM CSU Oradea, a ratat astfel din nou – pentru opta oară!!! – șansa de a câștiga în premieră Cupa României.
Pe 17 decembrie 2025, Bogdan Matei și-a anunțat demisia din funcția de președinte al Agenției Naționale pentru Sport, invocând motive...
Pentru îmbunătăţirea experienţei dvs. web, acest site foloseşte Cookies. Continuând să navigaţi pe acest site vă exprimaţi acordul asupra utilizării cookie-urilor.
Aflaţi mai multe