luni, iunie 15, 2026
Sporturi

CS Vâlcea 1924 trebuie să lupte din greu pentru a evolua şi anul viitor în Liga Naţională. La finele sezonului, vor pica 4 echipe

821Vizualizari
Potrivit regulamentului de desfăşurare a Ligii Naţionale de baschet masculin, în sezonul regular, cele 18 participante au fost împărţite în două conferinţe de câte nouă echipe şi se înfruntă după sistemul fiecare cu fiecare, tur-retur, pe parcursul de 18 etape. Ulterior, va avea loc faza a doua a campionatului, care se va desfăşura în perioada 27 ianuarie – 6 aprilie.
De această dată, se vor alcătui două grupe valorice: 1-10 (în care vor evolua primele cinci clasate din fiecare conferinţă) şi 11-18 (unde vor juca ultimele patru clasate din cele două conferinţe). Foarte important de precizat este faptul că, în fiecare dintre cele două grupe, toate echipele vor intra doar cu punctele acumulate în meciurile directe din prima fază. În ambele categorii valorice, echipele le vor înfrunta mai departe, tur-retur, pe fiecare dintre formaţiile din cealaltă conferinţă. În acest caz, vor fi programate 10 runde în grupa 1-10 şi doar 8 etape în grupa 11-18.
Ulterior, primele opt clasate din grupa valorică 1-10 vor evolua în play-off, pentru a se stabili campioana ţării, iar echipele de pe locurile 9-10 nu vor mai juca deloc. În sferturi, participantele se vor duela în funcţie de locurile ocupate (1-8, 2-7, 3-6 şi 4-5, în sistemul 3 din 5 meciuri).
În schimb, în grupa 11-18, va avea loc play-out-ul, în care formaţiile se vor întâlni după următorul program: 11-18, 12-17, 13-16 şi 14-15. Şi aici, partidele vor avea în sistemul 3 din 5 meciuri. Echipele care vor pierde aceste meciuri (în speţă, care se vor clasa pe locurile 15, 16, 17 şi 18) vor retrograda în Liga I.
Sursă foto: Facebook CS Vâlcea 1924