miercuri, iunie 17, 2026
Handbal

Cu o excepție, SCM Rm. Vâlcea va rămâne fără jucătoarele nordice pe care le are acum în lot

381Vizualizari
Zilele trecute, pe lista plecărilor de la SCM Rm. Vâlcea au apărut câteva jucătoare nordice care au fost transferate în vara anului 2025. Acestea nu au dat randamentul scontat și nu se vor mai regăsi în lotul pentru sezonul viitor. Astfel, staff-ul tehnic din Sala Traian nu va mai conta pe serviciile handbalistelor daneze Alberte Kielstrup Madsen (inter dreapta, 25 de ani) și Amalie Wulff Nielsen (inter centru, 26 de ani).
În plus, clubul de la poalele Capelei se va despărți și de Karoline Lund (inter stânga), norvegianca fiind adusă de asemenea vara trecută, când lotul a fost alcătuit împreună cu Rasmus Rygaard Poulsen. În condițiile în care SCM Rm. Vâlcea a ratat calificarea în cupele europene, antrenorul danez a fost îndepărtat, dar jucătoarele și-au respectat contractele și au evoluat în continuare pentru echipa din Sala Traian. Viitoarea destinație a celor trei handbaliste amintite mai sus încă nu e cunoscută.
Dintre jucătoarele nordice transferate vara trecută, singurele care s-au ridicat la pretențiile clubului vâlcean au fost norvegienca Tuva Ulsaker Hove (extremă dreapta, 25 de ani) – care se va despărți de asemenea de gruparea municipală, pentru a-și termina studiile în țara sa – și pivotul Maria Lykkegaard (30 de ani) – FOTO, în prim-plan – daneza prelungindu-și deja contractul cu SCM pentru încă două sezoane.
Sursă foto: Facebook Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea