vineri, aprilie 16, 2021
Sporturi

DJST Vâlcea a premiat cei mai buni 10 sportivi ai judeţului din 2020. Vezi câţi bani a primit fiecare pentru performanţele din acest an!

450Vizualizari
Marţi, 22 decembrie, DJST Vâlcea a organizat festivitatea de premiere a celor mai buni 10 sportivi ai Vâlcii din 2020. Din pricina restricţiilor cauzate de pandemia de Covid-19, în acest an, evenimentul a avut loc în incinta „Arenelor Traian” şi a fost condus chiar de directorul instituţiei, Bogdan Marinescu.
Pe lângă trofee şi diplome, medaliaţii Vâlcii au primit şi câte o recompensă în bani, fiecare sportiv clasat în Top 10 intrând în posesia a câte 600 de lei, indiferent de locul ocupat. Bogdan Marinescu a dezvăluit că, şi în acest an, suma totală acordată de MTS pentru premierea celor mai buni sportivi ai judeţului a fost de 10 mii de lei. Pe de altă parte, în semn de apreciere, DJST Vâlcea i-a mai răsplătit cu câte o cupă şi o diplomă şi pe antrenorii performerilor din Top 10.

Festivitatea de premiere a început cu un moment de reculegere în memoria antrenorului de box Marius Băluţă

„Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Vâlcea, în urma întocmirii clasamentului pe baza datelor primite de la structurile sportive de pe raza județului Vâlcea, care vizează activitatea celor care practică sportul de performanță, a recunoscut şi anul acesta efortul depus de sportivi și a premiat, din nou, performanțele acestora.
Pe de altă parte, au mai fost acordate premii speciale sportivilor cu sindromul Down de la para-karate, antrenaţi de Paul Dinu şi Andreea Bîlă (FOTO – jos), care au obținut medalii în anul 2020, după cum urmează:
1. Alin Ștefan Ionescu (para-karate – CS Chimia Râmnicu Vâlcea)
2. Florian Fumur (para-karate – CS Chimia Râmnicu Vâlcea)
3. Gabriel Radu Stanciu (para-karate – CS Chimia Râmnicu Vâlcea)
4. Elena Vlad (para-karate – CS Chimia Râmnicu Vâlcea)
5. Alexia Maria Iancu (para-karate – CS Chimia Râmnicu Vâlcea)
În plus, DJST Vâlcea a acordat un premiu special şi reputatului antrenor de box, profesorul Marius Băluță, în memoria căruia s-a ţinut şi un scurt moment de reculegere.
Nu în ultimul rând, au fost recunoscute meritele cluburilor sportive, sportivilor veterani, arbitrilor şi asociaţiilor judeţene pe ramuri de sport.
Felicitări celor care au concurat, indiferent de locul pe care l-au ocupat şi punctajul pe care l-au obţinut. Până la urmă, cel mai important este că sportivii au luptat pentru continuarea activităţii şi au participat la competiţiile care s-au putut desfăşura”, a transmis directorul DJST Vâlcea, Bogdan Marinescu.

Clasamentul complet al sportivilor care au adus puncte județului Vâlcea la Campionate Naționale (fără cele școlare), Balcanice, FOTE, Europene și Mondiale (cadeți, junior I, junior II, tineret și seniori):

1. Andrada Bulai Pitoiu – 52,5 puncte (haltere – CS Chimia Râmnicu Vâlcea); antrenor – Daniel Moldovan
2. Mihaela Bușe – 48 puncte (haltere – CS Chimia Râmnicu Vâlcea); antrenor – Daniel Moldovan
3. Gabriel Cristian Voicu – 40,5 puncte (atletism – CNMB Râmnicu Vâlcea / CSM București); antrenor – Marinela Mirea
4. Ștefania Dabu – 40 puncte (haltere – CS Chimia Râmnicu Vâlcea); antrenor – Daniel Moldovan
5. Andrada Popescu – 32,5 puncte (karate – CSȘ Râmnicu Vâlcea); antrenor – Mihai Ioniţă
6. Lucica Olah – 30,5 puncte (powerlifting – CS Chimia Râmnicu Vâlcea); antrenor – Valentin Pătru
7. SCM Râmnicu Vâlcea – 30 puncte (handbal – SCM Râmnicu Vâlcea); antrenor – Florentin Pera
8. Daniel Moldovan – 28 puncte (powerlifting – CS Chimia Râmnicu Vâlcea); antrenor – Valentin Pătru
9. Dana Maria Govoreanu – 17 puncte (atletism – CNMB Râmnicu Valcea / CS Chimia Râmnicu Vâlcea); antrenor – Alina Borţa
10. Răducu Cruceru – 15 puncte (karate – CSȘ Râmnicu Vâlcea); antrenor – Mihai Ioniţă
11. Laura Dabu – 11,5 puncte (powerlifting – CS Chimia Râmnicu Vâlcea); antrenor – Valentin Pătru
12. Marius Constantin Neagoe – 10 puncte (box – CS Chimia Râmnicu Vâlcea); antrenor – Nicolae Dobriţoiu
13. Cosmin Iova – 10 puncte (lupte – CS Chimia Râmnicu Vâlcea); antrenor – Cornel Lupu
14. Mădălina Ciuma – 10 puncte (box – CS Chimia Râmnicu Vâlcea); antrenor – Nicolae Dobriţoiu
15. Valentin Pătru – 10 puncte (powerlifting – CS Chimia Râmnicu Vâlcea); antrenor – Valentin Pătru
16. Iarina Ungureanu – 7 puncte (atletism – CNMB Râmnicu Valcea / CSM Oneşti); antrenor – Alina Enescu
17. Răzvan Dumitru Neagoe – 5 puncte (box – CS Chimia Râmnicu Vâlcea); antrenor – Nicolae Dobriţoiu
18. Teodor Olaru – 5 puncte (judo – CS Chimia Râmnicu Vâlcea); antrenor – Ion Luciu
19. Ioana Teodora Sasu – 5 puncte (box – CS Flacăra Horezu); antrenor – Gheorghe Mugescu
20. Cristina Dumitrescu – 5 puncte (judo – CS Chimia Râmnicu Vâlcea); antrenor – Ion Luciu
21. Medeea Muşulete – 4,5 puncte (atletism – CNMB Râmnicu Valcea / CS Chimia Râmnicu Vâlcea); antrenor – Marinela Mirea
22. Andrei Cristian Teodosiu – 4 puncte (box – CSŞ Râmnicu Vâlcea); antrenor – Marius Băluţă
23. Denis Zugravu – 3 puncte (box – CS Chimia Râmnicu Vâlcea); antrenor – Nicolae Dobriţoiu
24. Leonard Căpăţână – 2 puncte (atletism – CNMB Râmnicu Valcea / CS Chimia Râmnicu Vâlcea); antrenor – Angela Popescu
25. Ştefania Balint – 0,5 puncte (atletism – CNMB Râmnicu Valcea / CS Chimia Râmnicu Vâlcea); antrenor – Marinela Mirea
26. Alexia Hodină – 0,5 puncte (atletism – CNMB Râmnicu Valcea); antrenor – Mihai Şoimu