miercuri, iunie 17, 2026
Sporturi

După ce a boxat în Anglia și Portugalia, Ionuț Ciuma s-a întors în țară și atacă două titluri naționale…

3.64KVizualizari

Ionuț Ciuma (22 de ani) s-a apucat de box la Rm. Vâlcea, unde s-a antrenat timp de 3 ani cu regretatul Marius Băluță, care a format de-a lungul anilor numeroși campioni naționali. Apoi, el a luat decizia de a pleca în Anglia, unde s-a pregătit intens și a avut mai multe meciuri oficiale, înregistrând patru victorii importante.

„Am participat inclusiv la un turneu internațional în Portugalia. Aici, am luat locul 2. Acum, întors în țară, m-am antrenat foarte bine cu Mihai Barbu, un profesionist desăvârșit, dar și cu maestrul Nicu Dobrițoiu – de la care avem mereu câteva ceva bun de învățat. Voi prinde două competiții mari în România: naționalele de seniori și cele de Under 22. Ce mi-am propus? E clar că medaliile de aur… Va fi greu, dar am muncit mult. Voi lupta la categoria 92 de kilograme. Am deja mai multe medalii la cupă și campionat. Știu la ce să mă aștept. Boxul pentru mine e totul… Îmi place acest sport pentru că depinde doar de mine ce fac, nu și de alți colegi. Mulți spun că e un sport de nebuni, dar mie îmi place să spun că e cel mai frumos și complet. La Naţionale, voi merge cu Nicu Dobrițoiu și Mihai Barbu, încrezător că pot face ceva frumos pentru Vâlcea”, a precizat Ionuț Ciuma.