luni, iunie 8, 2026
Imagine dupa festivitatea de premiere a Etapei Finale din cadrul Olimpiadei Nationale a Sportului Scolar. Locul I - CS Valcea 1924 CNMB Locul II - Lapi Dej Locul III - CSS Zalau Locul IV - CTF Bucuresti Sala C.N.Mircea cel Batran, Ramnicu Valcea, 01-Jun-25. Foto credit: Catalin Margarit / PinPhoto
Sporturi

Echipa de volei masculin CS Vâlcea 1924 – CNMB, campioană națională la ONSȘ – licee

647Vizualizari
Week-end-ul trecut, în perioada 30 mai – 1 iunie, la Rm. Vâlcea a avut loc turneul final masculin din cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar la volei – licee. Competiția a adunat la start opt echipe, printre care s-a numărat și CS Vâlcea 1924 – CNMB, care de antrenată de profesorul Marius Mărgărit.
În prima fază a întrecerii, participantele au fost împărțite în două grupe de câte patru formații și s-au înfruntat după sistemul fiecare cu fiecare. Meciurile au avut în două locații din municipiu, în speță în Sala Capela și în Sala „Anton Pann” din Ostroveni. Ulterior, primele clasate din fiecare grupă s-au calificat în semifinale, care s-au disputat în sistem încrucișat (Locul 1 Grupa A – Locul 2 Grupa B și Locul 1 Grupa B – Locul 2 Grupa A). Apoi, învingătoarele s-au înfruntat în finala mică, iar învinsele s-au luptat pentru locurile 3-4. De această dată, partidele din „careul de ași” au avut loc în Sala Capela. Toate meciurile turneului final al ONSȘ s-au disputat după sistemul „cel mai bun din trei seturi”.

Elevii lui Marius Mărgărit au înregistat victorii pe linie, toate cu 2-0

Tinerii voleibaliști vâlceni de la Colegiul Național „Mirceal cel Bătrân” au avut un parcurs de excepție, iar la final au sărbătorit câștigarea titlului de campioni. Elevii lui Marius Mărgărit au înregistrat victorii pe linie în faza grupelor, contra echipelor Liceului „Alexandru Papiu Ilarian” (LAPI) Dej (județul Cluj), Colegiului Național „Inochenție Micu Clain” Blaj (Alba) și Colegiului Național „Mihai Viteazul” Ploiești (Prahova), de fiecare dată cu scorul de 2-0.

Edilul Râmnicului, Mircia Gutău, prezent la festivitatea de premiere

În semifinale, CS Vâlcea 1924 – CNMB a dispus de Colegiul Național „Silvania” Zalău (județul Sălaj), iar în finală a învins-o din nou pe LAPI Dej, și în aceste meciuri cu același scor (2-0). Pe locurile 3 și 4 s-au clasat, în ordine, CNS Zalău și Colegiul Tehnic Feroviar „Mihai I” București.
La festivitatea de premiere a participat și primarul Râmnicului, Mircia Gutău, care le-a oferit trofeul campionilor de la CNMB și i-a felicitat pentru performanța deosebită pe care au realizat-o în acest an.

„Vâlcea se află pe harta marilor performanțe din voleiul românesc!”

„CS Vâlcea 1924 – CNMB scrie ISTORIE! După un meci de poveste, plin de suspans, emoție și luptă până la ultima minge, băieții noștri au cucerit titlul de campioni naționali la Olimpiada Națională a Sportului Școlar la volei! A fost un meci FABULOS, o demonstrație de curaj, forță și unitate! Jucătorii noștri au luptat cu sufletul, au dat totul pe teren și au arătat ce înseamnă mândria de a reprezenta Vâlcea! Felicitări incredibilei noastre echipe – sunteți un exemplu de ambiție și determinare! Respect și recunoștință pentru antrenorul Marius Mărgărit, un lider care a știut să transforme un vis într-o realitate! Mulțumim Consiliului Județean Vâlcea pentru încredere, susținere și implicare – acest trofeu este și al dumneavoastră! Iar publicul vâlcean… ați fost MAGICI! Ați umplut sala de energie, ați cântat, ați trăit fiecare punct alături de echipă și ați creat o atmosferă de vis! CS Vâlcea 1924 CNMB – Campioană Națională! De astăzi, Vâlcea e pe harta marilor performanțe din voleiul românesc!”, au transmis oficialii de la CS Vâlcea 1924, pe Facebook, după turneul final de volei masculin din cadrul ONSȘ – licee.
Sursă foto: Facebook CS Vâlcea 1924 / PinPhoto