FC ARYS vrea „totul sau nimic” pentru promovarea în Liga a V-a!
FC ARYS Râmnicu Vâlcea a predat o lecție de fotbal ofensiv pe terenul celor de la Stejarul Vlădești, impunându-se cu un sec 5-1. Mesajul transmis de pe banca tehnică este însă unul mult mai puternic decât scorul de pe tabelă: promovarea se obține doar prin victorii pe linie, fără compromisuri. Spectacolul din ultima etapă a purtat semnătura a trei marcatori aflați în formă maximă: Vasy Datcu și Rareș Cristescu, ambii cu câte o „dublă”, completați de reușita lui Luca Diaconu. Victoria consolidează poziția secundă în Seria Nord, dar adevărata provocare abia acum începe. Tandemul de antrenori Robert Olaru – Doru Catrinoiu a făcut următoarele precizări: „Dacă merităm să promovăm, trebuie să batem în toate meciurile. Dacă nu batem, nu merităm! Logica e simplă. Nu vom cere loc în Liga a V-a dacă nu promovăm pe teren. Doar criteriul sportiv ne onorează,„.
Cu șase etape rămase de disputat, FC ARYS se află pe o pantă ascendentă, însă drumul către fotoliul de lider trece prin multe noi provocări.: mai întâi, meciul cu Forestierul Romani, apoi, derby-ul cu Slătioara! Vizita pe terenul liderului Măgura va decide, probabil, campioana seriei. Robert Olaru și Doru Catrinoiu susțină că jucătorii au înțeles în sfârșit miza momentului și sunt gata să pună „osul la treabă” pentru a nu rata obiectivul la care au muncit tot sezonul.




