FC Oltenia (2009) a învins-o cu 1-0 pe Universitatea Craiova. Din toamnă, va participa în Campionatul Național de republicani
De curând, echipa de copii născuți în anul 2009, de la FC Oltenia Rm. Vâlcea, a disputat un meci în Bănie, contra celor de la Universitatea Craiova. Fotbaliștii antrenați de Ion Lazăr s-au impus cu scorul de 1-0, demonstrând, încă o dată, că formează o generație care promite mult. “Tot la Craiova, am jucat și cu grupa de 2008, cu care am pierdut cu 2-1, dar am făcut un meci foarte bun. Chiar avem o generație bună de copii, la grupele de vârstă cuprinse între anii 2008 și 2011. Am fost cu ei și în Franța, unde am făcut meciuri foarte bune. Adică, am luat două locuri 3 și un loc 6. Din toamnă, vom înscrie și două echipe, de juniori A și B, în campionatul național de republicani, organizat de FRF. Vom avea o colaborare cu Liceul „General Magheru”, pentru a prelua grupa de 2005-2006, adică, pe juniorii A. Este un pas important pentru club, mai ales că, în această competiție, copiii vor aveam meciuri puternice. Pe parcurs, vom înscrie o echipă și în campionatul de seniori organizatul de AJF Vâlcea. În curând, vom semna un parteneriat și cu una dintre cele mai puternice academii din România. Va fi ceva corect și pentru club, cu procent dintr-o eventuală vânzare a jucătorilor la nivel înalt. Dar vom da la momentul potrivit mai multe informații în acest sens…”, a explicat Ion “Mara” Lazăr, antrenor la FC Oltenia.




