Handbal

Finala Vâlcea – Bistriţa-Năsăud, de la Braşov, decisă după 11 aruncări de la 7 metri. În timpul regulamentar de joc, SCM a egalat în ultima secundă, prin…

322Vizualizari
În condiţiile în care în celălalt meci din semifinalele Cupei Corona, Gloria Bistriţa-Năsăud a dispus de Dunărea Brăila cu 27-25 (după 15-15, la pauză), echipele învinse în prima zi a turneului de la Braşov s-au întâlnit în finala mică, iar învingătoarele s-au duelat în finala mare. Astfel, vineri, 11 august, Dunărea Brăila a făcut spectacol cu CSM Corona Braşov, în faţa căreia a câştigat chiar mai clar decât a făcut-o Vâlcea, cu 45-24 (după 21-8, la pauză).

Alicia Gogîrlă a marcat in extremis, .la expirarea celor 60 de minute de joc, dintr-o aruncare de la 9 metri

În partida pentru marele trofeu, SCM Rm. Vâlcea şi Gloria Bistriţa-Năsăud le-au oferit spectatorilor prezenţi în Sala „Dumitru Popescu Colibaşi” din Braşov un superspectacol handbalistic, plin de dramatism. În timpul regulamentar de joc, s-a consemnat egalitatea atât la pauză (14-14), cât şi la final (31-31), după ce jucătoarele antrenate de Bent Dahl şi Rasmus Rygaard Poulsen au revenit miraculos de la 28-31. Vâlcencele au reuşit să evite înfrângerea chiar la ultima fază, când Alicia Gogîrlă (FOTO – la minge) a transformat – cu mâna stângă – o aruncare fixă, cu zid în faţă, portăriţa Yuliya Dumanska fiind învinsă de şutul expediat de la linia de 9 metri.
În aceste condiţii, pentru stabilirea echipei învingătoare, s-a trecut direct la executarea loviturilor de departajare, iar până la urmă, SCM Rm. Vâlcea a triumfat după trei serii de aruncări de la 7 metri. În prima serie de câte cinci lovituri, ambele echipe au ratat câte o dată, astfel că scorul a devenit 35-35. În cea de-a doua serie, toate jucătoarele celor două combatante au punctat, astfel că egalitatea a persistat (40-40).
Meciul s-a încheiat după prima aruncare din cea de-a treia serie, când „municipalele” au înscris, prin Nathalie Hagman, iar de partea cealaltă mingea trimisă de pivotul Tamires Morena Lima a fost apărată de noua achiziţie Raluca Kelemen. Rezultatul final a fost 41-40 pentru gruparea din Sala Traian, care a sărbătorit astfel câştigarea celui de-al doilea trofeu la turneele amicale din această vară.
Sursă foto: Facebook SCM Rm. Vâlcea