sâmbătă, aprilie 20, 2024
Fotbal Național

Flacăra Horezu a smuls un punct din infernul de la Tg. Cărbuneşti! Sebastian Preda, primul gol pentru echipa din Treapt

720Vizualizari

• acesta a restabilit egalitatea în minutul 85

După două victorii fără gol primit, ambele cu scorul de 2-0, Flacăra Horezu a obţinut un punct din meciul greu pe care l-a disputat sâmbăta trecută, în deplasare, în fieful echipei Gilortul Tg. Cărbuneşti. Aşa cum era de aşteptat, „olarii” au avut însă parte de o misiune cu adevărat infernală pe terenul formaţiei gorjene, unde nu s-a lovit doar de cerbicia şi ambiţia jucătorilor adverşi, ci şi de un arbitraj potrivnic. Cu toate acestea, fotbaliştii din Treapt au terminat neînvinşi şi acest duel şi s-au întors acasă cu un punct de aur. Partida s-a încheiat cu scorul de 1-1, ambele goluri fiind înscrise în ultimul sfert de oră.
Gilortul a deschis scorul în minutul 78: gorjenii au beneficiat atunci de un corner, mingea a fost respinsă de defensiva horezeană, dar a ajuns la Andrei Meliţă, care a şutat la poartă şi a înscris. Vâlcenii au restabilit egalitatea la puţin timp după golul încasat, mai precis în minutul 85, prin tânărul Sebastian Preda. Antrenorul-jucător Adi Popa a centrat perfect de pe partea dreaptă, iar fotbalistul adus, vara aceasta, de la Şcoala „Gică Popescu” Craiova, a trimis mingea în plasă.
În meciul de la Tg. Cărbuneşti, Flacăra Horezu a avut următoarea alcătuire: Denis Vlădoi – Samson Nwabueze, Ciprian Dinu, Cristi Munteanu, Ştefănel Covalschi (Ionuţ Niţu ’20), Gabriel Precup, Răzvan Olteanu (Raul Nistor ’60), Adrian Popa, Ionuţ Simeanu (Sebastian Preda ’46), Radu Georgescu (Adrian Stănică ’27), Mansour Gueye.