Fotbal Național

Flacăra Horezu, ca Bayern Munchen! „Olarii” au jucat ca nemţii, au dat 8 şi au realizat scorul campionatului cu FC Hermannstadt 2

860Vizualizari
Marţi, 10 noiembrie, Flacăra Horezu a prins o zi de excepţie – chiar fabuloasă! – cu FC Hermannstadt 2, într-un meci restanţă din cadrul etapei a 8-a a Ligii a III-a. Adi Popa, Cristi Munteanu & Co. au făcut pur şi simplu spectacol şi s-au impus cu 8-0 (după 3-0, la pauză).

Horezenii au marcat în primul şi ultimul minut din fiecare dintre cele două reprize: 1 şi 45, 46 şi 90!

Meciul din Treapt a fost unul fără istoric! Cristi Munteanu a deschis scorul în minutul 1, iar la finele primului sfert de oră „olarii” aveau deja un avantaj de două goluri. Astfel, în minutul 15, după o centrare a lui Gabi Precup, sibianul Andrei Băcilă a deviat mingea în plasă cu genunchiul. La pauză, Flacăra Horezu era deja sigură de cele trei puncte puse în joc, după încă un gol, de această dată semnat de Radu Dobrescu, în minutul 45.
Imediat după revenirea de la vestiare, Raul Nistor a realizat „dubla”, în minutele 46 şi 58, iar scorul a urcat la 5-0. Ultimele trei „boabe” ale horezenilor au fost semnate de tinerii Răzvan Dinu (în minutul 68), Cătălin Grosu (75) – cu un şut de la 20 de metri. Cel care a pecetluit rezultatul final a fost Cristi Munteanu, după ce a transformat un penalti, chiar în ultimul minut de joc.

„Olarii” au terminat turul Ligii a III-a pe locul 4 şi se află la patru „lungimi” de poziţia secundă

Flacăra Horezu a stabilit astfel scorul campionatului, în condiţiile în care, până în prezent, cea mai mare victorie din Seria 7 era Viitorul Şelimbăr – Minerul Costeşti (7-0). Cu cele trei puncte acumulate în faţa echipei FC Hermannstadt 2, „olarii” au ajuns la 13, „zestre” ce le-a permis să termine turul Ligii a III-a pe locul 4 în clasament, la patru „lungimi” de poziţia secundă, pe care se află Gaz Metan Mediaş 2.
În următoarea rundă din Liga a III-a, care va fi şi prima din retur, echipa antrenată de Adi Popa, Marian Deaconescu şi Cristi Munteanu va evolua tot pe teren propriu. Sâmbătă, 14 noiembrie, de la ora 14.00, Flacăra Jorezu o va înfrunta, pe stadionul din Treapt, pe CSM Jiul Petroşani. Meciul tur s-a încheiat la egalitate (2-2).