Handbal

Florentin Pera a gândit magistral primul său meci în Liga Campionilor

113Vizualizari

Aflat la debutul în Liga Campionilor, la fel ca şi alte 14 jucătoare din lotul echipei SCM Rm. Vâlcea, antrenorul Florentin Pera i-a dat clasă danezului Martin Albertsen, de la Bietigheim. La final, tehnicianul formaţiei vâlcene a dezvăluit care au fost secretele victoriei categorice de vinerea trecută (34-27).
„Ştiam că principalele pericole din tabăra adversă erau cele două jucătoare olandeze, Laura van der Heijden şi Angela Malestein, alături de pivotul norvegian Maren Aardahl şi de interul polonez Karolina Kudlacz-Glok, pe care am încercat mereu să le blocăm. În prima repriză, din cauza nesincronizărilor dintre jucătoare, nu a funcţionat însă deloc replierea, iar din pricina acestui lucru am încasat foarte multe goluri. Din fericire, am compensat în ofensivă, unde am marcat de 20 de ori. După pauză, le-am trasat jucătoarelor sarcini individuale, iar lucrurile au decurs mult mai bine. Am încasat doar 9 goluri. Noi nu avem valori individuale, dar compensăm prin faptul că suntem un grup foarte unit. Ca şi în sezonul precedent, suntem o mare familie, iar fetele se simt extraordinar împreună. Le ofer tuturor jucătoarelor şansa să-şi arate talentul şi rolul important pe care îl au în echipă. Un alt lucru bun e acela că marcăm din toate poziţiile, iar, când se întâmplă asta, adversarele chiar nu mai ştiu unde să se apere. Atmosfera din tribune a fost fantastică, am avut parte de un public minunat, care ne-a împins practic de la spate, spre o victorie frumoasă”, a precizat Pera, în interviurile acordate după meciul de vinerea trecută.