Florin Dinucu, după incidentul de la Valea Mare: „AJF trebuie să meargă până la excluderea din fotbal a scandalagiilor! Aşa nu se mai poate!”
Jucătorul Florin Dinucu (de la Viitorul Voiceşti), unul dintre cei care au susţinut de mult timp că scandalurile ar trebui stârpite prin excluderea din fotbal a celor care le provoacă, s-a arătat dezgustat de incidentul de la Valea Mare, în care arbitra Alisa Neaţă a primit o palmă zdravană de la un fotbalist de la Păuşeşti Măglaşi. Dinucu şi-a reiterat ideea că e nevoie, în continuare, de înăsprirea pedepselor pentru toţi scandalagiii, pentru că altfel aceştia îşi vor face mereu de cap pe terenurile din judeţ!
Iar cazul elocvent e cel al lui Bogdan Cotea, care a fost lăsat să joace fotbal, în continuare, de vechea conducere a AJF Vâlcea, după ce mai luase o suspendare drastică (de 2 ani!), în decembrie 2015. Atunci, el l-a bruscat pe arbitrul asistent, Mihai Schianu, şi l-a alergat pe cel de centru, Marius Dincă, în meciul Viitorul Păuşeşti Măglaşi – Lotru Brezoi, care a avut loc pe 29 noiembrie 2015, în etapa a 14-a a Ligii a IV-a – Seria Nord. Aşadar, cum se spune, „lupul îşi schimbă părul, dar năravul – ba!”.
„O pedeapsă de 16 etape de suspendare mi se pare indulgentă, chiar blândă!
„Am văzut că, după primele incidente din acest sezon, Comisia de Disciplină i-a pedepsit pe jucătorii certaţi cu bunul simţ, cu câte 16 etape de suspendare, cea mai mare sancţiune. Sincer să fiu, mi se pare totuşi indulgentă această pedeapsă, ba chiar e blândă! Pentru că, dacă jucătorul face memoriu la Comisia de Apel, e posibil ca sancţiunea să se reducă la 8 etape. Asta înseamnă că scandalagiii respectivi scapă ieftin, iar în două luni îi putem vedea din nou pe teren. De aceea, consider că la AJF trebuie să se discute despre excluderea din fenomen, mai ales pentru jucătorii care sunt recidivişti. În acest sens, mă întreb dacă AJF are o bază de date cu sancţiunile mai vechi acordate unor jucători, pentru că unii dintre ei nu s-au cuminţit încă. De aceea, poate că ar fi bine şi ca membrii Comisiei de Disciplină să se uite şi pe legitimaţiile fotbaliştilor, unde sunt trecute sancţiunile mai vechi, pentru că unii au, probabil, peste un an sau chiar doi de suspendare pentru alte abateri anterioare, dacă e să adunăm toate etapele în care au stat pe tuşă. Ceea ce e anormal! E evident că trebuie să se ţină cont şi de acest aspect când e judecat un asemenea jucător. Pe de altă parte, poate că şi oficialii echipelor sunt vinovaţi că apelează în continuare la serviciile unor asemenea fotbalişti despre care ştiu deja că sunt recalcitranţi”, a afirmat Dinucu.
În încheiere, referindu-se la meciul de la Valea Mare, Florin Dinucu a mai spus că are de gând să-i propună preşedintelui Adrian Comănescu să introducă şi obligativitatea de a se face confruntări pe jucători şi la startul meciurilor din Superligă şi Liga a IV-a, deoarece are informaţii că şi în aceste eşaloane sunt mulţi care evoluează pe fals!