vineri, august 7, 2020
Fotbal Diverse

Fotbal juvenil de calitate în Râmnic! Oltenia Boromir Winter Cup continuă cu turneele de la 2008, 2009, 2011 şi 2012. Iată programul complet al meciurilor!

451Vizualizari

În această perioadă, Râmnicul e gazda uneia dintre cele mai puternice competiţii juvenile organizate în România. Este vorba de Oltenia – Boromir Winter Cup, care a adunat la start peste 50 de formaţii, la şase categorii de vârstă (de la 2007, până la 2012, inclusiv). Din cauza amplorii sale, întrecerea a fost împărţită în două week-end-uri: 7-9 februarie şi, respectiv, 14-16 februarie.
În urmă cu o săptămână, au avut loc turneele de la 2007 (pe sinteticul din Zăvoi) şi 2010 (pe suprafaţa artificială din balonul de la Oltenia Arena Sport). Zilele acestea, se vor desfăşura meciurile de la 2008, 2009, 2011 şi 2012.

Meciurile de la 2008 şi 2009 se dispută în Zăvoi, pe terenul sintetic şi cel de iarbă

Potrivit informaţiilor furnizate de Adrian Glăvan, unul dintre coordonatorii Oltenia – Boromir Winter Cup, la categoria 2008, vor lua startul opt echipe, care au fost împărţite în două grupe de câte 4. În a doua fază, formaţiile clasate pe 1-2 se vor înfrunta pentru medalii, iar cele de pe 3-4 vor evolua mai departe în turneul pentru locurile 5-8. Toate meciurile se vor disputa în aer liber, pe sinteticul din Zăvoi, timpul de joc al fiecăruia fiind de două reprize de câte 25 de minute.
La 2009, fiind vorba de doar şase echipe participante, turneul va avea loc însă în sistem campionat, fiecare cu fiecare, toate formaţiile având asigurate astfel câte cinci meciuri. La această categorie, meciurile vor avea loc tot la Stadionul „Municipal” din Zăvoi, dar pe terenul de iarbă. Altfel, de menţionat mai este faptul că, la 2008 şi 2009, echipele vor fi formate din opt jucători şi un portar.

Copiii născuţi în 2011 şi 2012 vor evolua în balonul de la Oltenia Arena Sport

În ceea ce priveşte grupele de vârstă mai mici (2011 şi 2012), turneele sunt programate pe terenul sintetic din balonul de la Oltenia Arena Sport. La categoria 2011, vor fi doar şapte echipe participante, care au fost repartizate de asemenea în două grupe, una dintre acestea fiind cu doar trei formaţii. În a doua fază, grupările de pe 1-2 se vor duela pentru medalii, iar cele de pe 3-4 vor juca mai departe în turneul pentru locurile 5-7.
În schimb, la 2012, vor lua startul opt echipe, care se vor înfrunta iniţial în grupe, fiecare cu fiecare. Formaţiile care vor ocupa poziţiile 1-2 în prima fază îşi vor disputa supremaţia la această categorie de vârstă, iar cele de pe 3-4 vor evolua, în continuare, în turneul de consolare, pentru locurile 5-8. La 2011 şi 2012, fiecare meci se va întinde pe durata a două reprize de câte 20 de minute, iar echipele vor fi alcătuite din patru jucători şi un portar.
La toate categoriile de vârstă, criteriile de departajare în grupe vor fi, în ordine: punctajul, rezultatul din meciul direct, golaverajul şi numărul mai mare de goluri marcate. În fazele eliminatorii (de la 2008, 2011 şi 2012), când se va consemna un scor egal după timpul regulamentar de joc, se vor executa direct lovituri de departajare.

Oltenia – Boromir Winter Cup 2020
Categoria de vârstă 2008 (terenul sintetic din Zăvoi)

Componenţa grupelor

• Grupa A: Dinamo Bucureşti, Răzvan Raţ Slatina, SCM Rm. Vâlcea, FEFS Craiova
• Grupa B: FCSB Academy, Gică Popescu Craiova, FC Oltenia Rm. Vâlcea, Luceafărul Tg. Jiu

Programul meciurilor din faza grupelor

• Vineri, 14 februarie:
15.00 – 15.55 Gică Popescu Craiova – FC Oltenia Rm. Vâlcea
16.00 – 16.55 Răzvan Raţ Slatina – SCM Rm. Vâlcea
17.00 – 17.55 FCSB Academy – Luceafărul Tg. Jiu
18.00 – 18.55 Dinamo Bucureşti – FEFS Craiova

• Sâmbătă, 15 februarie:
10.00 – 10.55 FCSB Academy – FC Oltenia Rm. Vâlcea
11.00 – 11.55 Gică Popescu Craiova – Luceafărul Tg. Jiu
12.00 – 12.55 Dinamo Bucureşti – SCM Rm. Vâlcea
13.00 – 13.55 Răzvan Raţ Slatina – FEFS Craiova
14.00 – 15.00 Pauză
15.00 – 15.55 SCM Rm. Vâlcea – FEFS Craiova
16.00 – 16.55 Luceafărul Tg. Jiu – FC Oltenia Rm. Vâlcea
17.00 – 17.55 FCSB Academy – Gică Popescu Craiova
18.00 – 18.55 Dinamo Bucureşti – Răzvan Raţ Slatina

Programul meciurilor din turneul pentru locurile 5-8

• Duminică, 16 februarie:
Semifinale
09.00 – 09.55 Locul 3 Grupa A – Locul 4 Grupa B
10.00 – 10.55 Locul 4 Grupa A – Locul 3 Grupa B
Finale
13.00 – 13.55 Finala pentru locurile 7-8 (învinsele din semifinale)
14.00 – 14.55 Finala pentru locurile 5-6 (învingătoarele din semifinale)

Programul meciurilor din turneul pentru locurile 1-4

• Duminică, 16 februarie:
Semifinale
11.00 – 11.55 Locul 1 Grupa A – Locul 2 Grupa B
12.00 – 12.55 Locul 2 Grupa A – Locul 1 Grupa B
Finale
15.00 – 15.55 Finala pentru locurile 3-4 (învinsele din semifinale)
16.00 – 16.55 Finala pentru locurile 1-2 (învingătoarele din semifinale)

Festivitatea de premiere (categoria 2008) – duminică, 16 februarie, ora 17.00

Oltenia – Boromir Winter Cup 2020
Categoria de vârstă 2009 (terenul de iarbă din Zăvoi)

Echipe participante:

Răzvan Raţ Slatina, Pandurii Tg. Jiu, Gică Popescu Craiova, CS Municipal Rm. Vâlcea, SCM Rm. Vâlcea, FC Oltenia Rm. Vâlcea

Programul meciurilor

• Vineri, 14 februarie:
15.00 – 15.45 Răzvan Raţ Slatina – FC Oltenia Rm. Vâlcea
15.50 – 16.35 Pandurii Tg. Jiu – SCM Rm. Vâlcea
16.40 – 17.25 Gică Popescu Craiova – CS Municipal Rm. Vâlcea

• Sâmbătă, 15 februarie:
10.00 – 10.45 SCM Rm. Vâlcea – Gică Popescu Craiova
10.50 – 11.35 FC Oltenia Rm. Vâlcea – CS Municipal Rm. Vâlcea
11.40 – 12.25 Răzvan Raţ Slatina – Pandurii Tg. Jiu
12.30 – 14.30 Pauză
14.30 – 15.15 CS Municipal Rm. Vâlcea – SCM Rm. Vâlcea
15.20 – 16.05 Gică Popescu Craiova – Răzvan Raţ Slatina
16.10 – 16.55 Pandurii Tg. Jiu – FC Oltenia Rm. Vâlcea

• Duminică, 16 februarie:
10.00 – 10.45 FC Oltenia Rm. Vâlcea – SCM Rm. Vâlcea
10.50 – 11.35 Pandurii Tg. Jiu – Gică Popescu Craiova
11.40 – 12.25 Răzvan Raţ Slatina – CS Municipal Rm. Vâlcea
12.30 – 13.15 Gică Popescu Craiova – FC Oltenia Rm. Vâlcea
13.20 – 14.05 SCM Rm. Vâlcea – Răzvan Raţ Slatina
14.10 – 14.55 CS Municipal Rm. Vâlcea – Pandurii Tg. Jiu

Festivitatea de premiere (categoria 2009) – duminică, 16 februarie, ora 15.00

Oltenia – Boromir Winter Cup 2020
Categoria de vârstă 2011 (terenul sintetic din balonul de la Oltenia Sport Arena)

Componenţa grupelor

• Grupa A: Universitatea Craiova, Răzvan Raţ Slatina, FC Oltenia Rm. Vâlcea (negru)
• Grupa B: Interstar Sibiu, Luceafărul Tg. Jiu, FC Oltenia Rm. Vâlcea (galben), SCM Rm. Vâlcea

Programul meciurilor din faza grupelor

• Vineri, 14 februarie:
15.30 – 16.15 Luceafărul Tg. Jiu – FC Oltenia Rm. Vâlcea (galben)
16.20 – 17.05 Răzvan Raţ Slatina – FC Oltenia Rm. Vâlcea (negru)
17.10 – 17.55 Interstar Sibiu – SCM Rm. Vâlcea
18.00 – 18.45 Universitatea Craiova – Stă

• Sâmbătă, 15 februarie:
10.00 – 10.45 Răzvan Raţ Slatina – Stă
10.50 – 11.35 Luceafărul Tg. Jiu – FC Oltenia Rm. Vâlcea (negru)
11.40 – 12.25 Universitatea Craiova – FC Oltenia Rm. Vâlcea (negru)
12.30 – 13.15 Interstar Sibiu – FC Oltenia Rm. Vâlcea (galben)
13.15 – 15.00 Pauză
15.00 – 15.45 FC Oltenia Rm. Vâlcea (negru) – Stă
15.50 – 16.35 FC Oltenia Rm. Vâlcea (galben) – SCM Rm. Vâlcea
16.40 – 17.25 Universitatea Craiova – Răzvan Raţ Slatina
17.30 – 18.15 Interstar Sibiu – Luceafărul Tg. Jiu

Programul meciurilor din turneul pentru locurile 5-8

• Duminică, 16 februarie:
Semifinale
10.00 – 10.45 Locul 3 Grupa A – Locul 4 Grupa B
10.50 – 11.35 Locul 4 Grupa A – Locul 3 Grupa B
Finale
13.20 – 14.05 Finala pentru locurile 7-8 (învinsele din semifinale)
14.10 – 14.55 Finala pentru locurile 5-6 (învingătoarele din semifinale)

Programul meciurilor din turneul pentru locurile 1-4

• Duminică, 16 februarie:
Semifinale
11.40 – 12.25 Locul 1 Grupa A – Locul 2 Grupa B
12.30 – 13.15 Locul 2 Grupa A – Locul 1 Grupa B
Finale
15.00 – 15.45 Finala pentru locurile 3-4 (învinsele din semifinale)
15.50 – 16.35 Finala pentru locurile 1-2 (învingătoarele din semifinale)

Festivitatea de premiere (categoria 2011) – duminică, 16 februarie, ora 16.45

Oltenia – Boromir Winter Cup 2020
Categoria de vârstă 2012 (terenul sintetic din balonul de la Oltenia Sport Arena)

Componenţa grupelor

• Grupa A: Athletic Slatina, Luceafărul Tg. Jiu (galben), SCM Rm. Vâlcea (roşu), FC Oltenia Rm. Vâlcea (negru)
• Grupa B: Interstar Sibiu, Luceafărul Tg. Jiu (alb), SCM Rm. Vâlcea (albastru), FC Oltenia Rm. Vâlcea (galben)

Programul meciurilor din faza grupelor

• Vineri, 14 februarie:
15.30 – 16.15 Luceafărul Tg. Jiu (galben) – SCM Rm. Vâlcea (roşu)
16.20 – 17.05 Luceafărul Tg. Jiu (alb) – SCM Rm. Vâlcea (albastru)
17.10 – 17.55 Athletic Slatina – FC Oltenia Rm. Vâlcea (negru)
18.00 – 18.45 Interstar Sibiu – FC Oltenia Rm. Vâlcea (galben)

• Sâmbătă, 15 februarie:
10.00 – 10.45 Interstar Sibiu – SCM Rm. Vâlcea (albastru)
10.50 – 11.35 Athletic Slatina – SCM Rm. Vâlcea (roşu)
11.40 – 12.25 Luceafărul Tg. Jiu (alb) – FC Oltenia Rm. Vâlcea (galben)
12.30 – 13.15 Luceafărul Tg. Jiu (galben) – FC Oltenia Rm. Vâlcea (negru)
13.15 – 15.00 Pauză
15.00 – 15.45 SCM Rm. Vâlcea – FC Oltenia Rm. Vâlcea (galben)
15.50 – 16.35 SCM Rm. Vâlcea (roşu) – FC Oltenia Rm. Vâlcea (negru)
16.40 – 17.25 Interstar Sibiu – Luceafărul Tg. Jiu (alb)
17.30 – 18.15 Athletic Slatina – Luceafărul Tg. Jiu (galben)

Programul meciurilor din turneul pentru locurile 5-8

• Duminică, 16 februarie:
Semifinale
10.00 – 10.45 Locul 3 Grupa A – Locul 4 Grupa B
10.50 – 11.35 Locul 4 Grupa A – Locul 3 Grupa B
Finale
13.20 – 14.05 Finala pentru locurile 7-8 (învinsele din semifinale)
14.10 – 14.55 Finala pentru locurile 5-6 (învingătoarele din semifinale)

Programul meciurilor din turneul pentru locurile 1-4

• Duminică, 16 februarie:
Semifinale
11.40 – 12.25 Locul 1 Grupa A – Locul 2 Grupa B
12.30 – 13.15 Locul 2 Grupa A – Locul 1 Grupa B
Finale
15.00 – 15.45 Finala pentru locurile 3-4 (învinsele din semifinale)
15.50 – 16.35 Finala pentru locurile 1-2 (învingătoarele din semifinale)

Festivitatea de premiere (categoria 2012) – duminică, 16 februarie, ora 16.45