Fotbal Național

FRF a stabilit grupele şi calendarul meciurilor din faza regională a Cupei României. Competiţia începe săptămâna viitoare, pe 10 iulie. Vezi programul complet!

162Vizualizari
Miercuri, 3 iulie, la sediul FRF, din Bucureşti, a avut loc tragerea la sorţi a programului fazei regionale a Cupei României – ediţia 2024-2025. Aşa cum se cunoaşte, în acest prim stadiu al competiţiei KO participă deţinătoarele trofeelor Cupei României din cele 42 de judeţe, care au fost împărţite în şapte regiuni de câte şase echipe, după modelul barajelor pentru promovare în Liga a III-a.
În toate regiunile, au fost alcătuite câte două grupe cu trei formaţii, care se vor înfrunta după sistemul fiecare cu fiecare. În total, va fi vorba de trei meciuri în fiecare grupă, care vor fi programate pe 10, 13 şi 17 iulie (cu începere de la ora 18.00). Echipele clasate pe locurile 1 în grupele unei regiuni se vor înfrunta apoi în finală (ce se va disputa sâmbătă, 20 iulie, de la ora 17.30), pentru stabilirea câştigătoarei regiunii.
Conform tragerii la sorţi care a avut loc săptămâna aceasta, în Regiunile 1, 3, 5, 6 şi 7, gazda finalei va fi echipa care va triumfa în Grupa 1, iar în regiunile 2 şi 4 meciul decisiv se va desfăşura în fieful câştigătoarei din Grupa 2. Cele şapte grupări care se vor impune în faza regională vor primi un trofeu şi un premiu în bani din partea FRF, acestea urmând a evolua mai departe în faza naţională a Cupei României.
Sursă foto: liga2.prosport.ro

CUPA ROMÂNIEI • FAZA REGIONALĂ
REGIUNEA 1 (NORD-EST)

GRUPA 1

Miercuri, 10 iulie / Ora 18.00
VIITORUL LITENI (SUCEAVA) – CSM PAŞCANI (IAŞI)
Sâmbătă, 13 iulie / Ora 18.00
COMSTAR VASLUI (VASLUI) – VIITORUL LITENI (SUCEAVA)
Miercuri, 17 iulie / Ora 18.00
CSM PAŞCANI (IAŞI) – COMSTAR VASLUI (VASLUI)

GRUPA 2

Miercuri, 10 iulie / Ora 18.00
PRO SPORT VÂRFU CÂMPULUI (BOTOŞANI) – VULTURUL MĂGIREŞTI (BACĂU)
Sâmbătă, 13 iulie / Ora 18.00
VOINŢA ION CREANGĂ (NEAMŢ) – PRO SPORT VÂRFU CÂMPULUI (BOTOŞANI)
Miercuri, 17 iulie / Ora 18.00
VULTURUL MĂGIREŞTI (BACĂU) – VOINŢA ION CREANGĂ (NEAMŢ)
• finala Regiunii 1 (Nord-Est) va avea loc sâmbătă, 20 iulie, de la ora 17.30, şi va fi găzduită de câștigătoarea Grupei 1

REGIUNEA 1 (NORD-VEST)

GRUPA 1

Miercuri, 10 iulie / Ora 18.00
STICLA ARIEŞUL TURDA (CLUJ) – PROGRESUL ŞOMCUTA MARE (MARAMUREŞ)
Sâmbătă, 13 iulie / Ora 18.00
BIHORUL BEIUŞ (BIHOR) – STICLA ARIEŞUL TURDA (CLUJ)
Miercuri, 17 iulie / Ora 18.00
PROGRESUL ŞOMCUTA MARE (MARAMUREŞ) – BIHORUL BEIUŞ (BIHOR)

GRUPA 2

Miercuri, 10 iulie / Ora 18.00
SILVILCULTORUL MAIERU (BISTRIŢA-NĂSĂUD) – SOMEŞUL SOMEŞ ODORHEI (SĂLAJ)
Sâmbătă, 13 iulie / Ora 18.00
FC TÂLNA ORAŞU NOU (SATU MARE) – SILVILCULTORUL MAIERU (BISTRIŢA-NĂSĂUD)
Miercuri, 17 iulie / Ora 18.00
SOMEŞUL SOMEŞ ODORHEI (SĂLAJ) – FC TÂLNA ORAŞU NOU (SATU MARE)
• finala Regiunii 2 (Nord-Vest) va avea loc sâmbătă, 20 iulie, de la ora 17.30, şi va fi găzduită de câștigătoarea Grupei 2

REGIUNEA 3 (CENTRU)

GRUPA 1

Miercuri, 10 iulie / Ora 18.00
ACS ARCUŞ (COVASNA) – CS VSK GHEORGHENI (HARGHITA)
Sâmbătă, 13 iulie / Ora 18.00
ASF POGĂCEAUA (MUREŞ) – ACS ARCUŞ (COVASNA)
Miercuri, 17 iulie / Ora 18.00
CS VSK GHEORGHENI (HARGHITA) – ASF POGĂCEAUA (MUREŞ)

GRUPA 2

Miercuri, 10 iulie / Ora 18.00
VIITORUL SÂNTIMBRU (ALBA) – LSS VOINŢA SIBIU (SIBIU)
Sâmbătă, 13 iulie / Ora 18.00
INTER CRISTIAN (BRAŞOV) – VIITORUL SÂNTIMBRU (ALBA)
Miercuri, 17 iulie / Ora 18.00
LSS VOINŢA SIBIU (SIBIU) – INTER CRISTIAN (BRAŞOV)
• finala Regiunii 3 (Centru) va avea loc sâmbătă, 20 iulie, de la ora 17.30, şi va fi găzduită de câștigătoarea Grupei 1

REGIUNEA 4 (VEST)

GRUPA 1

Miercuri, 10 iulie / Ora 18.00
PĂULIŞANA PĂULIŞ (ARAD) – GLORIA MOŞNIŢA NOUĂ (TIMIŞ)
Sâmbătă, 13 iulie / Ora 18.00
MAGICA BALTA CARANSEBEŞ (CARAŞ-SEVERIN) – PĂULIŞANA PĂULIŞ (ARAD)
Miercuri, 17 iulie / Ora 18.00
GLORIA MOŞNIŢA NOUĂ (TIMIŞ) – MAGICA BALTA CARANSEBEŞ (CARAŞ-SEVERIN)

GRUPA 2

Miercuri, 10 iulie / Ora 18.00
MINERUL LUPENI (HUNEDOARA) – JIUL ROVINARI (GORJ)
Sâmbătă, 13 iulie / Ora 18.00
VIITORUL SEVERIN (MEHEDINŢI) – MINERUL LUPENI (HUNEDOARA)
Miercuri, 17 iulie / Ora 18.00
JIUL ROVINARI (GORJ) – VIITORUL SEVERIN (MEHEDINŢI)
• finala Regiunii 4 (Vest) va avea loc sâmbătă, 20 iulie, de la ora 17.30, şi va fi găzduită de câștigătoarea Grupei 2

REGIUNEA 5 (SUD-VEST)

GRUPA 1

Miercuri, 10 iulie / Ora 18.00
LUPII PROFA SPINENI (OLT) – ACS URBAN TITU (DÂMBOVIŢA)
Sâmbătă, 13 iulie / Ora 18.00
CSL NANOV (TELEORMAN) – LUPII PROFA SPINENI (OLT)
Miercuri, 17 iulie / Ora 18.00
ACS URBAN TITU (DÂMBOVIŢA) – CSL NANOV (TELEORMAN)

GRUPA 2

Miercuri, 10 iulie / Ora 18.00
CHIMIA 1973 RM. VÂLCEA (VÂLCEA) – AVÂNTUL PIELEŞTI (DOLJ)
Sâmbătă, 13 iulie / Ora 18.00
AS CS DOMNEŞTI (ARGEŞ) – CHIMIA 1973 RM. VÂLCEA (VÂLCEA)
Miercuri, 17 iulie / Ora 18.00
AVÂNTUL PIELEŞTI (DOLJ) – AS CS DOMNEŞTI (ARGEŞ)
• finala Regiunii 5 (Sud-Vest) va avea loc sâmbătă, 20 iulie, de la ora 17.30, şi va fi găzduită de câștigătoarea Grupei 1

REGIUNEA 6 (SUD)

GRUPA 1

Miercuri, 10 iulie / Ora 18.00
AFC ROVINE (IALOMIŢA) – CSL ŞTEFĂNEŞTII DE JOS (ILFOV)
Sâmbătă, 13 iulie / Ora 18.00
GLORIA FUNDENI (CĂLĂRAŞI) – AFC ROVINE (IALOMIŢA)
Miercuri, 17 iulie / Ora 18.00
CSL ŞTEFĂNEŞTII DE JOS (ILFOV) – GLORIA FUNDENI (CĂLĂRAŞI)

GRUPA 2

Miercuri, 10 iulie / Ora 18.00
ACS AXI ADUNAŢII COPĂCENI (GIURGIU) – CSU ŞTIINŢA-POLITEHNICA BUCUREŞTI (BUCUREŞTI)
Sâmbătă, 13 iulie / Ora 18.00
CSO BOLDEŞTI-SCĂENI (PRAHOVA) – ACS AXI ADUNAŢII COPĂCENI (GIURGIU)
Miercuri, 17 iulie / Ora 18.00
CSU ŞTIINŢA-POLITEHNICA BUCUREŞTI (BUCUREŞTI) – GLORIA FUNDENI (CĂLĂRAŞI)
• finala Regiunii 6 (Sud) va avea loc sâmbătă, 20 iulie, de la ora 17.30, şi va fi găzduită de câștigătoarea Grupei 1

REGIUNEA 7 (SUD-EST)

GRUPA 1

Miercuri, 10 iulie / Ora 18.00
CS AGIGEA (CONSTANŢA) – ACS TEAM SĂGEATA (BUZĂU)
Sâmbătă, 13 iulie / Ora 18.00
VICTORIA TRAIAN (BRĂILA) – CS AGIGEA (CONSTANŢA)
Miercuri, 17 iulie / Ora 18.00
ACS TEAM SĂGEATA (BUZĂU) – VICTORIA TRAIAN (BRĂILA)

GRUPA 2

Miercuri, 10 iulie / Ora 18.00
VOINŢA CUDALBI (GALAŢI) – PROGRESUL ISACCEA (TULCEA)
Sâmbătă, 13 iulie / Ora 18.00
CSM ADJUD (VRANCEA) – VOINŢA CUDALBI (GALAŢI)
Miercuri, 17 iulie / Ora 18.00
PROGRESUL ISACCEA (TULCEA) – CSM ADJUD (VRANCEA)
• finala Regiunii 7 (Sud-Est) va avea loc sâmbătă, 20 iulie, de la ora 17.30, şi va fi găzduită de câștigătoarea Grupei 1