duminică, iunie 7, 2026
Administrație

Grădiniţa nr. 3, din Ostroveni, va fi demolată şi reconstruită de la zero. Administratorul public al Râmnicului, Eusebiu Veţeleanu, a venit cu precizări în acest sens

1.05KVizualizari
Recent, la Primăria Râmnicului a avut loc şedinţa Consiliului Local, iar cu acest prilej s-a aprobat bugetul pentru 2024 şi investiţiile care vor fi realizate. Printre acestea, se numără şi aceea de reconstruire a grădiniţei nr. 3, din cartierul Ostroveni. În replică la o postare a viceprimarului liberal Virgil Pârvulescu, care a susţinut că grădiniţa va fi demolată şi se va construi cu totul altceva în loc (adică, blocuri!), administratorul public al Râmnicului, Eusebiu Veţeleanu, a venit cu precizări şi i-a anunţat pe locuitori care e situaţia exactă a respectivei unităţi pentru preşcolari.
„(…) Grădinița nr. 3, din Ostroveni, trebuie autorizată conform noilor cerințe ISU. Iar asta înseamnă că această clădire veche trebuie demolată aproape jumătate și refăcută pentru a respecta actualele norme de securitate la incendiu! Acest lucru a determinat conducerea Primăriei Râmnicului să ia decizia demolării în totalitate a clădirii și construirea unei creșe ultramoderne. (…) În bugetul local din acest an au fost prinși bani pentru proiectarea noii creșe! (…) După proiectare, urmează să identificăm fonduri, fie de la bugetul local sau de la bugetul de stat, fie de la Uniunea Europeană, pentru construirea acestei creșe”, a ţinut să explice Eusebiu Veţeleanu, pe pagina sa de Facebook.
Tot pe reţeaua de socializare, administratorul public al Râmnicului a ataşat şi un tabel cu câteva dintre proiectele din 2024, aşa cum a fost aprobat în şedinţa Consiliului Local din luna februarie, când a fost validat şi bugetul pentru acest an. Acolo, este afişată şi suma necesară pentru proiectarea noii creșe din Ostroveni (239.000 de lei).