marți, aprilie 7, 2020
Fotbal Județean

În acest week-end, se dă restartul oficial în fotbalul judeţean! Cupa României deschide anul 2020. Iată arbitrii şi observatorii meciurilor!

414Vizualizari

• şaisprezecimile competiţiei vor avea loc sâmbătă şi duminică, 22-23 februarie

După o pauză de trei luni, iubitorii fotbalului din Vâlcea vor reveni din nou pe stadioane! Iar asta deoarece, în acest week-end, se vor relua competiţiile oficiale organizate de AJF Vâlcea. Anul 2020 şi sezonul de primăvară va fi deschis de Cupa României, cu meciurile din cadrul şaisprezecimilor de finală. Partidele din această etapă a fazei judeţene vor avea loc sâmbătă şi duminică, 22-23 februarie. Meciurile se vor disputa în sistem eliminatoriu, iar în caz de egalitate la finele celor 90 de minute de joc se vor executa direct lovituri de departajare, de la 11 metri.
În sezonul trecut, finala fazei judeţene a Cupei României a opus echipele Viitorul Dăeşti şi Minerul Costeşti (FOTO). Confruntarea a avut loc pe stadionul din Drăgoeşti, pe un teren foarte greu, pe care primarul Gheorghe Melente a depus mari eforturi să-l facă practicabil, după ce a plouat torenţial cu câteva ore înainte de startul jocului. Duelul s-a încheiat cu victoria grupării din comuna administrată de Toma Peştereanu, cu scorul de 1-0.
În această primăvară, imediat după şaisprezecimi, AJF Vâlcea a programate atât optimile, cât şi sferturile Cupei României – faza judeţeană, ce se vor disputa pe 29 februarie şi, respectiv, pe 7 martie. Prima etapă din primăvară, în cele trei ligi judeţene, va avea loc pe 14-15 martie.

CUPA ROMÂNIEI / FAZA JUDEȚEANĂ

Șaisprezecimi de finală

• Sâmbătă, 22 februarie:

AS Șirineasa 2019 – Minerul Costești (Ora 12.00)
Arbitri: Adrian Chebar – Alisa Neaţă, Mario Sima; Observator: Viorel Neacşu.

Sporting Galicea – Oltul Ionești (Ora 12.00)
Arbitri: Răzvan Mosor – Andreea Chiripuş, Victor Zaharia; Observator: Daniel Demetrescu.

Lotru Brezoi – Chimia 1973 Rm. Vâlcea (Ora 12.00)
Arbitri: Sebastian Lăstun – Florin Păunescu, Remus Grigorie; Observator: Ioan Tudorică.

AS Mihăești – FC Băbeni (Ora 12.00)
Arbitri: Cătălin Buşi – Bogdan Iordache, Mihai Schianu; Observator: Grigore Tomoiagă.

Athletico Băile Govora – AS Băile Olănești (Ora 12.00)
Arbitri: Iulian Truşcă – Mădălina Mihai, Denis Boldu; Observator: Ion Iordache.

Victoria Frâncești – Viitorul Budești (Ora 12.00)
Arbitri: Mădălin Dincă – Andrei Căţoiu, Marian Ibrac; Observator: Cristian Hoarcă.

Foresta Mălaia – Cozia Călimănești (Ora 12.00)
Arbitri: Iulian Mihai – Ramona Bălteanu, Simona Sima; Observator: Claudiu Cârstea.

AS Bunești – Oltul Drăgoești (Ora 12.00)
Arbitri: Ionuţ Taifas – Constantin Olaru, Florian Idu; Observator: Dumitru Nicula.

Recolta Laloșu – FC Păușești Otăsău (Ora 12.00)
Arbitri: Alexandru Radu – Cristian Dumitraşcu, Darius Boldu; Observator: Dorel Stoica.

CS Mădulari – CS Gușoeni (Ora 12.00)
Arbitri: Alexandru Mihăilă – Silviu Costache, Mihai Funieru; Observator: Gheorghe Mosor.

AS Crețeni – Viitorul Valea Mare (Ora 12.00)
Arbitri: Ionuţ Cojocaru – Mirel Cladoveanu, Andrei Stancu; Observator: Nicolae Croitoru.

Oltețu Bălcești 2014 – Oltețul Alunu 2016 (Ora 12.00)
Arbitri: Alin Croitoru – Gabriel Apostolescu, Răzvan Horelu; Observator: Florentin David.

Montana Izv. Rece – Unirea Tomșani (Ora 14.00)
Arbitri: Marian Truţă – Mihnea Roman, Gabriel Dinu; Observator: Nicolae Chiriţă.

• Duminică, 23 februarie:

Viitorul Păușești Măglași – Stejarul Vlădești 2009 (Ora 12.00)
Arbitri: Alin Croitoru – Marian Truţă, Adrian Chebar; Observator: Dorel Stoica.

Inter Lăpușata – CSC Orlești (Ora 12.00)
Arbitri: Răzvan Mosor – Alexandru Mihăilă, Nadia Ducu; Observator: Dumitru Teleşpan.

Prim Stroești 2019 – Minerul Berbești (Ora 15.00)
Arbitri: Iulian Mihai – Marius Glodeanu, Adela Popescu; Observator: Ion Rădescu.