În primăvară, la Pietrari, vor începe lucrările de asfaltare prin programul „Anghel Saligny”. PT-ul se află acum la verificare la Ministerul Dezvoltării
Potrivit primarului din Pietrari, Nicolae Moraru, în primăvară, în localitate vor demara lucrările de asfaltare din cadrul proiectului pentru care alesul PNL a obţinut finanţare prin programul „Anghel Saligny”. În acest sens, ar fi vorba de modernizarea a 18 drumuri, în lungime totală de 16 km. Două dintre tronsoanele care vor fi modernizate sunt DC 151 și DC 153, care însumează circa 11 km şi fac legătura cu localitatea Tomşani. De asemenea, vor mai fi asfaltate 16 artere mai scurte, din satele Pietrari și Pietrarii de Sus, cu lungimi de câteva sute de metri.
„Am organizat încă de anul trecut licitaţia pentru realizarea investiţiilor prin programul «Anghel Saligny». Aceasta a fost adjudecată de firma Maridor, care a venit cu o ofertă la pachet, proiectare şi execuţie, la cel mai mic preţ posibil. În această perioadă. proiectul tehnic se află la verificare la Ministerul Dezvoltării, iar dacă documentaţia va fi în regulă, în primăvară vor începe şi lucrările propriu-zise. Cel mai probabil, activitatea va demara după Paşti. Lucrările sunt complexe, pe lângă asfaltarea celor 16 km de drumuri e vorba şi de realizarea de rigole carosabile. Altfel, investiţia presupune însă mai puţine podeţe către gospodării. Tot în ceea ce priveşte proiectele importante pentru comunitate, la finele anului trecut, am achiziţionat şi autospeciala pentru stingerea incendiilor, care dispune de o capacitate de 200 de litri de apă. Pentru aceasta, am obţinut fonduri europene, circa 25 de mii de euro, prin GAL «Microregiunea Horezu»”, a menţionat Nicolae Moraru.
În week-end, reprezentanții Primăriei Municipiului Râmnicu Vâlcea au anunțat că s-a finalizat o nouă investiție în infrastructura rutieră. Este vorba...
Pentru îmbunătăţirea experienţei dvs. web, acest site foloseşte Cookies. Continuând să navigaţi pe acest site vă exprimaţi acordul asupra utilizării cookie-urilor.
Aflaţi mai multe