Fotbal Național

Încă un meci bun făcut de Minerul Costeşti. „Ortacii” au condus cu 1-0, dar… Rezultatele şi clasamentul la zi din play-out-ul Ligii a III-a!

536Vizualizari
Din primăvară, Minerul Costeşti are o faţă mult schimbată în bine, dar, din păcate, acest lucru s-a întâmplat prea târziu pentru ca „ortacii” să mai poată evita retrogradarea din Liga a III-a. Pentru Marius „Ţeţe” Vlădoi & Co. nu a mai rămas decât bucuria de a juca frumos şi de a le face viaţa grea adversarelor din play-out-ul Seriei a VI-a.
Sâmbătă, 16 aprilie, codaşa clasamentului a fost foarte aproape să se întoarcă victorioasă din deplasare, din fieful echipei ACSO Filiaşi. Partida s-a încheiat însă la egalitate (1-1, după 1-0, la pauză, pentru gruparea vâlceană), doljenii smulgând cu greu un punct, abia în ultimele minute de joc. „Ortacii” au deschis scorul în minutul 13, prin Ion Berescu, iar adversarii au stabilit rezultatul final în minutul 89, prin Alexandru Vulpe.
Remiza este cu atât mai surprinzătoare cu cât, în sezonul regulat, ACSO Filiaşi a câştigat categoric ambele meciuri cu Minerul Costeşti, cu acelaşi scor (4-0), atât în tur, pe teren propriu (pe 20 octombrie), cât şi în retur, la Orleşti (pe 5 decembrie).
După primele trei runde din play-out-ul Seriei a VI-a din Liga a III-a, echipa doljeană este lideră, cu 30 de puncte, în timp ce formaţia vâlceană se află pe ultima poziţie, cu 7 puncte în cont.

PETROLUL POTCOAVA – SPORTING ROŞIORI 2-1
Laurenţiu Ana (15), Andrei Strejescu (34) / Florin Cazan (27)

Clasament

1. ACSO FILIAŞI 3 1 2 0 7-5 30p.
2. SPORTING ROŞIORI 3 1 1 1 7-7 29p.
3. PETROLUL POTCOAVA 3 2 1 0 5-3 28p.
4. CS „U” CRAIOVA 2 3 2 0 1 7-6 22p.
5. FLACĂRA HOREZU 3 0 1 2 0-3 17p.
6. MINERUL COSTEŞTI 3 0 1 2 5-7 7p.