joi, februarie 29, 2024
Fotbal Diverse

Începe Cupa Mondială din Qatar! 32 de naţionale sunt prezente la ediţia a 22-a a competiţiei supreme. Programul meciurilor din grupe!

518Vizualizari
Peste doar câteva zile, va începe cea mai importantă competiţie fotbalistică din lume. Este vorba de Cupa Mondială, ediţia a 22-a fiind programată, în premieră, în Qatar, în perioada 20 noiembrie – 18 decembrie. Aşteptarea a fost mai lungă ca niciodată (mai precis, de patru ani şi jumătate!), în condiţiile în care turneul final precedent (din Rusia), a avut loc în vara lui 2018. Atunci, titlul suprem a fost cucerit de Franţa, după 4-2 în finală cu Croaţia.
Şi în 2022, tot 32 de echipe au obţinut biletele pentru World Cup, dar, din păcate, printre acestea nu se numără şi cea a României, tricolorii antrenaţi la acea vreme de Mirel Rădoi terminând doar pe locul 3 în grupa preliminară, după Germania şi Macedonia de Nord. Până la urmă, doar nemţii au ajuns în Qatar, naţionala ex-iugoslavă fiind învinsă în play-off de Portugalia (2-0, în deplasare), asta după ce a obţinut însă o victorie de senzaţie în Italia (1-0). România a participat ultima oară la întrecerea supremă mondială în 1998, când a fost eliminată în optimi de Croaţia (0-1). Ţara noastră a ratat apoi următoarele şase ediţii ale turneului final, din 2002 (Coreea de Sud şi Japonia), 2006 (Germania), 2010 (Africa de Sud), 2014 (Brazilia), 2018 (Rusia) şi 2022 (Qatar).
Programul complet al meciurilor din prima fază a grupelor Cupei Mondiale îl puteţi găsi în ziarul TRIBUNA VÂLCEANĂ de marţi, 15 noiembrie!

CAMPIONATUL MONDIAL
Qatar (20 noiembrie – 18 decembrie 2022)

Programul meciurilor din faza grupelor

Duminică, 20 noiembrie
QATAR – ECUADOR (GRUPA A) (Ora 18.00)
Luni, 21 noiembrie
ANGLIA – IRAN (GRUPA B) (Ora 15.00)
SENEGAL – ŢĂRILE DE JOS (GRUPA A) (Ora 18.00)
SUA – ŢARA GALILOR (GRUPA B) (Ora 21.00)
Marţi, 22 noiembrie
ARGENTINA – ARABIA SAUDITĂ (GRUPA C) (Ora 12.00)
DANEMARCA – TUNISIA (GRUPA D) (Ora 15.00)
MEXIC – POLONIA (GRUPA C) (Ora 18.00)
FRANŢA – AUSTRALIA (GRUPA D) (Ora 21.00)
Miercuri, 23 noiembrie
MAROC – CROAŢIA (GRUPA F) (Ora 12.00)
GERMANIA – JAPONIA (GRUPA E) (Ora 15.00)
SPANIA – COSTA RICA (GRUPA E) (Ora 18.00)
BELGIA – CANADA (GRUPA F) (Ora 21.00)
Joi, 24 noiembrie
ELVEŢIA – CAMERUN (GRUPA G) (Ora 12.00)
URUGUAY – COREEA DE SUD (GRUPA H) (Ora 15.00)
PORTUGALIA – GHANA (GRUPA H) (Ora 18.00)
BRAZILIA – SERBIA (GRUPA G) (Ora 21.00)
Vineri, 25 noiembrie
ŢARA GALILOR – IRAN (GRUPA B) (Ora 12.00)
QATAR – SENEGAL (GRUPA A) (Ora 15.00)
ŢĂRILE DE JOS – ECUADOR (GRUPA A) (Ora 18.00)
ANGLIA – SUA (GRUPA B) (Ora 21.00)
Sâmbătă, 26 noiembrie
TUNISIA – AUSTRALIA (GRUPA D) (Ora 12.00)
POLONIA – ARABIA SAUDITĂ (GRUPA C) (Ora 15.00)
FRANŢA – DANEMARCA (GRUPA D) (Ora 18.00)
ARGENTINA – MEXIC (GRUPA C) (Ora 21.00)
Duminică, 27 noiembrie
JAPONIA – COSTA RICA (GRUPA E) (Ora 12.00)
BELGIA – MAROC (GRUPA F) (Ora 15.00)
CROAŢIA – CANADA (GRUPA F) (Ora 18.00)
SPANIA – GERMANIA (GRUPA E) (Ora 21.00)
Luni, 28 noiembrie
CAMERUN – SERBIA (GRUPA G) (Ora 12.00)
COREEA DE SUD – GHANA (GRUPA H) (Ora 15.00)
BRAZILIA – ELVEŢIA (GRUPA G) (Ora 18.00)
PORTUGALIA – URUGUAY (GRUPA H) (Ora 21.00)
Marţi, 29 noiembrie
ECUADOR – SENEGAL (GRUPA A) (Ora 17.00)
ŢĂRILE DE JOS – QATAR (GRUPA A) (Ora 17.00)
ŢARA GALILOR – ANGLIA (GRUPA B) (Ora 21.00)
IRAN – SUA (GRUPA B) (Ora 21.00)
Miercuri, 30 noiembrie
AUSTRALIA – DANEMARCA (GRUPA D) (Ora 17.00)
TUNISIA – FRANŢA (GRUPA D) (Ora 17.00)
POLONIA – ARGENTINA (GRUPA C) (Ora 21.00)
ARABIA SAUDITĂ – MEXIC (GRUPA C) (Ora 21.00)
Joi, 1 decembrie
CROAŢIA – BELGIA (GRUPA F) (Ora 17.00)
CANADA – MAROC (GRUPA F) (Ora 17.00)
JAPONIA – SPANIA (GRUPA E) (Ora 21.00)
COSTA RICA – GERMANIA (GRUPA E) (Ora 21.00)
Vineri, 2 decembrie
GHANA – URUGUAY (GRUPA H) (Ora 17.00)
COREEA DE SUD – PORTUGALIA (GRUPA H) (Ora 17.00)
SERBIA – ELVEŢIA (GRUPA G) (Ora 21.00)
CAMERUN – BRAZILIA (GRUPA G) (Ora 21.00)
• Meciurile vor fi transmise LIVE de TVR 1 şi TVR 2.
• Orele de start corespund fusului orar din România.
• Echipele clasate pe primele două locuri în fiecare grupă se vor califica în optimile de finală.