Ionuț Ciuma a slăbit 15 kg. pentru a lupta la profesioniști. Și a câștigat meciul, unde i-a avut fani pe soția sa și fiica de doar câteva luni
Ionuț Ciuma a muncit mult ca să ajungă în boxul profesionist. Multiplu medaliat la nivel de amatori, el a dat jos 15 kilograme pentru a urca în ring în gala de la Cluj-Napoca și a mărturisit că vrea să mai coboare în greutate. Ionuț a câștigat la puncte al doilea meci la „pro”, având o formă fizică excelentă, care îl ajută să mai aibă încă două-trei reprize. La gală, au fost prezente soția sa, Alisa Valentina și fiica lor de doar 4 luni, împreună cu familiilor celor doi. “Mai puteam duce lejer două reprize în acel meci, după cele patru disputate. Am tras foarte tare la antrenamente și s-a văzut asta. A fost o pregătirea foarte reușită. Am avut un adversar pe cinste și am făcut un meci perfect. Mă pregătesc pentru următorul meci, care sper să aibă loc în septembrie… Am primit foarte multe mesaje de felicitare! Le consider un imbold la carieră… Am avut mulți oameni aproape de mine! Boxul profesionist este mult mai frumos, mai greu, mai intens decât cel de la amatori… S-a observat o voință mult mai mare de a câștiga. Principala mea calitate e inima de leu. Nu fac niciodată pasul înapoi! Pe viitor, vreau să lupt la o categorie inferioară, adică, la 76 sau 78 kilograme. Acum, am boxat la 81 de kilograme, dar vreau să mai dau jos, pentru că încă simt că am de unde. Eu am venit în boxul profesionist de la 96 de kilograme… Mă simt mult mai iute acum, mai energic, mai puternic… Vreau să le mulțumesc tuturor sponsorilor mei care m-au ajutat mult… Și, bineînețeles, lui Mihai Barbu și Alex Panek, care mi-au asigurat toată pregătirea de care am nevoie…”, a declarat Ionuț Ciuma.




