Fotbal Diverse

Joia aceasta, vâlceanul Adrian Păun (CFR Cluj) dispută cel de-al doilea meci în Europa League

109Vizualizari

În urmă cu două săptămâni, mai precis pe 19 septembrie, CFR Cluj a avut parte de un debut de senzaţie în Europa League. Echipa antrenată de Dan Petrescu a dispus, pe teren propriu, de formaţia italiană Lazio Roma, cu scorul de 2-1 (după ce adversarii au condus cu 1-0, din minutul 25). Ardelenii au întors rezultatul în favoarea lor prin două goluri semnate de Ciprian Deac (în minutul 41, din penalti) şi Billel Omrani (în minutul 75). Reuşita francezului a fost, pur şi simplu, un gol de generic, o capodoperă! Fotbalistul vâlcean Adrian Păun a fost titular în acest duel la campioana României, fiind înlocuit, în minutul 83, de argentianul Emmanuel Culio.
Joia aceasta, pe 3 octombrie, de la ora 22.00, în cea de-a doua rundă din grupele Europa League, ardelenii vor evolua în Scoţia, unde o vor întâlni, din nou, pe Celtic Glasgow. Va fi o reeditare a meciului din senzaţie din 13 august, din preliminariile Ligii Campionilor, când echipa clujeană s-a impus uluitor, cu 4-3, după ce a fost condusă cu 3-2 până prin minutul 80! Ca de obicei, meciul ardelenilor din această săptămână va fi transmis LIVE de DigiSport 1.