Sporturi

Juniorii lui Marius Mărgărit au bifat al doilea succes în Campionatul Naţional de volei. Costin Marinoiu, printre cei mai buni jucători

1.27KVizualizari

• pe lângă cele două puncte adjudecate pentru victoria cu CSŞ Caransebeş, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” şi-a adjudecat şi unul bonus, datorită faptului că a aliniat doi jucători cu talie

Juniorii de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” şi-au trecut în cont o frumoasă victorie, în cea de-a patra etapă a Campionatului Naţional de volei, în care au înfruntat, pe teren propriu, în Sala Capela, pe CSŞ Caransebeş. Pe 24 noiembrie, elevii lui Marius Mărgărit s-au impus cu scorul de 3-2 (pe seturi: 25-17, 25-16, 15-25, 16-25, 15-8), acesta fiind cel de-al doilea succes din sezonul actual, după 3-0 cu CS Westar Arad, în runda inaugurală.
„A fost un meci frumos, dar şi lung, deoarece a durat vreo două ore şi jumătate, cu multe răsturnări de scor, cum se întâmplă adesea în volei. Am câştigat primele două seturi, după un joc foarte bun, dar apoi băieţii s-au relaxat şi n-au mai jucat nimic, iar adversarii ne-au egalat, 2-2. Mi-au dat mari emoţii elevii mei! Când au văzut însă că se îngroaşă gluma, au jucat cu totul altceva în setul decisiv, pe care l-au câştigat cu 15-8. În mod normal, meciul trebuia să se încheie cu scorul de 3-0, dacă s-ar fi concentrat şi în cel de-al treilea set. Una peste alta, ne bucură această nouă victorie, mai ales că echipa din Caransebeş e una bună şi omogenă”, a subliniat Mărgărit.

Remarcat pentru evoluţia cu CSŞ Caransebeş, portarul de la Viitorul Dăeşti a bifat abia primul meci din acest sezon pentru CNMB

După meciul din urmă cu două săptămâni, antrenorul de la CNMB i-a remarcat în mod special pe Antonio Bucura, Eduard Glodeanu şi Costin Marinoiu. „Am folosit 10 jucători în duelul cu CSŞ Caransebeş, toţi cei care au intrat pe teren s-au ridicat la nivelul jocului, dar cei trei s-au remarcat în mod deosebit. Costin Marinoiu, portarul de la Viitorul Dăeşti (Liga a III-a), a bifat abia primul lui meci pentru CNMB în campionatul actual. Am câştigat setul 5 şi graţie evoluţiei lui foarte bune. El e titular la fotbal, dar când are timp mai joacă şi volei. E foarte talentat, cred că poate să facă în paralel şi handbal, şi baschet. Costin e un jucător cu talie şi ne ajută foarte mult acest lucru. De altfel, cu Caransebeş, pe lângă cele două puncte pe care le-am luat pentru victorie, ne-am mai adjudecat încă unul bonus pentru că am folosit cel puţin doi voleibalişti cu talie. La un moment dat, am jucat chiar cu trei talii în teren: Antonio Bucura, Alexandru Zamfir şi Costin Marinoiu”, a încheiat profesorul Marius Mărgărit.
În ultima rundă din turul Campionatului Naţional pentru juniori, care va avea loc în acest week-end, CNMB va evolua în deplasare, în fieful echipei CS ProVolei Arad. Meciul se va disputa duminică, 8 decembrie.