sâmbătă, aprilie 20, 2024
Fotbal Național

Kids Tâmpa Braşov a făcut instrucţie cu FC Băbeni, în manşa retur a barajului de menţinere / promovare în Liga a III-a

1.1KVizualizari
Câştigătoarea turneului pentru desemnarea reprezentantei Vâlcii la barajul de menţinere / promovare în Liga a III-a, FC Băbeni, a ratat accederea în ultimul eşalon naţional, după ce a pierdut şi cel de-al doilea meci cu Kids Tâmpa Braşov. Duminică, 23 mai, în manşa retur, care a avut loc pe Stadionul „Tineretului”, din Braşov, trupa antrenată de Laurenţiu Mutu şi Emil Zaharioiu a fost învinsă categoric, cu 7-0 (după 4-0, la pauză). Aşa cum se cunoaşte, în urmă cu o săptămână, vâlcenii au pierdut şi partida de la Orleşti, dar cu 4-3. Mai în glumă, mai în serios, şi acum s-au marcat tot şapte goluri, dar toate în poarta celor de la FC Băbeni…
Adversarii au deschis scorul încă din minutul 16, prin Andi Moldovan, iar până la finele primei reprize au mai înscris de încă trei ori, prin Nicolas Antone (în minutul 33), Mihai Moroie (41) şi Dan Spătaru (45). După pauză, reprezentanta Vâlcii a mai încasat alte trei „boabe”, marcatori fiind Tudor Tenică (în minutul 52) şi Andrei Mureşan (realizatorul unei „duble”, în minutele 72 şi 74).
Din păcate, deşi a avut un culoar fantastic pentru a promova în Liga a III-a, în condiţiile în care a înfruntat o echipă alcătuită doar din tineri fotbalişti (lucru evidenţiat şi în nume, Kids Tâmpa Braşov), care a adunat doar 9 puncte în cele 18 etape din sezonul regulat, campioana Vâlcii n-a izbutit să facă saltul în divizia superioară. FC Băbeni ar putea fi invitată să joace până la urmă în Liga a III-a, dacă FRF va creşte numărul echipelor din ultima eşalon naţional.