În această perioadă, în localitatea Bujoreni, se lucrează intens la proiectul de cadastrare gratuită. Potrivit primarului Gheorghe Gîngu, investiția a beneficiat de finanțare europeană, prin POR. „S-au finalizat în totalitate măsurătorile în intravilan. Acum, ne aflăm în etapa în care proprietarii se prezintă la sediul primăriei cu toatele actele pe care le dețin, iar acestea se confruntă cu situația ce reiese din măsurători. Din păcate, avem probleme pentru că locuitorii nu au înțeles că e nevoie să vină cât mai repede pentru a-și identifica proprietățile. Iar acest lucru nu prea se întâmplă, deși am făcut nenumărate apeluri către ei! Când vin buluc, când nu vin deloc! Și e o problemă pentru cei care lucrează la acest proiect, pentru că îi cam ține pe loc! Termenul până la care locuitorii se pot prezenta la primărie expiră luna aceasta. După ce se va termina procedura de informare și discuție, vor fi afișate noile cărți funciare, iar apoi va urma perioada legală de depunere a contestațiilor. Termenul de finalizare a proiectului de cadastrare gratuită a proprietăților era luna martie, dar s-a prelungit din motive independente de voința noastră”, a precizat Gheorghe Gîngu.
În week-end, reprezentanții Primăriei Municipiului Râmnicu Vâlcea au anunțat că s-a finalizat o nouă investiție în infrastructura rutieră. Este vorba...
Pentru îmbunătăţirea experienţei dvs. web, acest site foloseşte Cookies. Continuând să navigaţi pe acest site vă exprimaţi acordul asupra utilizării cookie-urilor.
Aflaţi mai multe