În această perioadă, la Mihăeşti, se desfăşoară lucrările de racordare a gospodăriilor la reţeaua de gaze naturale, în mai multe zone din localitate. Potrivit primarului Constantin Bărzăgeanu, zilele trecute, s-au încheiat branşările pe prima arteră din cadrul proiectului, în speţă, pe Strada Cioboată.
„În continuare, activitatea se va derula pe alte cinci străzi din Mihăeşti. În total, vom face racorduri pe nu mai puţin de 30 de artere, în calcul fiind luate 250 de gospodării. Lucrările de introducere a reţelei de gaze pe drumurile respective s-au finalizat încă din toamna trecută, dar am convenit ca branşările să se facă abia acum, după ce a trecut iarna. Investiţia e realizată de Burgaz, o companie care e specializată în lucrări de acest gen. După ce vom finaliza investiţiile la reţeaua de gaze naturale, vom demara şi lucrările de asfaltare a drumurilor”, a dezvăluit Constantin Bărzăgeanu.
Arterele din Mihăeşti pe unde s-a introdus conducta de gaze naturale în 2020 şi casele care vor fi branşate la această utilitate se află în toate satele. Astfel, racordurile se vor realiza pe străzile Stănică, Măndică, Principală Bârseşti, Tăsăruţ, Principală Stupărei, Dujilor, Terchilă, Păsăreştilor, Marica Floarea, Plutei, Izvorului Stupărei, Cioboată, Silozului, Chiciurei Bârseşti, Udreştilor Buleta, Vânătorului, Dogarilor, Subchilimi Govora, Florescu, Morii, Burdozeştilor, Râului Govora, Munteni, Zgârcitului, Liţoiu şi Rugetu.
În week-end, reprezentanții Primăriei Municipiului Râmnicu Vâlcea au anunțat că s-a finalizat o nouă investiție în infrastructura rutieră. Este vorba...
Pentru îmbunătăţirea experienţei dvs. web, acest site foloseşte Cookies. Continuând să navigaţi pe acest site vă exprimaţi acordul asupra utilizării cookie-urilor.
Aflaţi mai multe