miercuri, iunie 17, 2026
Fotbal Diverse

„Lupu” Bârlogeanu (FCPO): „În curând, o să ajungem să luăm copii de pe stradă, să le dăm ghete, short şi tricou şi să le spunem fotbalişti. Va fi jale mare!”

1.75KVizualizari

Bogdan „Lupu” Bârlogeanu nu vede deloc un viitor mai bun fotbalului juvenil, care, de ani buni, este într-o cădere continuă. Din punctul său de vedere, cea mai mare vină aparţine părinţilor, care le oferă tot confortul copiilor încă de când sunt mici şi, prin urmare, aceştia nu mai au deloc calităţi de luptători şi ajung precum nişte păpuşele. „Uitaţi-vă la mine ce vă spun: peste 5-10 ani, o să mergem pe stradă, o să luăm copii de orice fel, graşi, strâmbi, cocoşaţi, le vom da tricouri, ghete şi short şi le vom spune fotbalişti. Nu mai găseşti jucători buni la ora actuală nici măcar pentru judeţ… La ţară, situaţia e praf… Nu mai e nimeni! Pe copii, oricum nu îi mai motivează nimic. Dacă le spui că le dai 500 de lei să joace, îţi spun: «lasă, bă, că îmi dă tata 2000 şi nu trebuie să îmi rup oasele!». E lipsă totală de dorinţă… În plus, la antrenamente, copilul nu mai ştie de cine să asculte: antrenorul strigă de pe bancă, părintele face gura mare din tribună… E debusolat total! Aici intervine lipsa de respect şi educaţie… Va fi tot mai greu, nu doar în fotbal, ci în toate disciplinele sportive”, a mărturisit Bogdan „Lupu” Bârlogeanu, care în prezent e legitimat la echipa FC Păuşeşti Otăsău.