Handbal

Măgura (Cisnădie) a adus negura în Sala Traian! SCM Rm. Vâlcea, OUT din cupele europene? Rezultatele şi clasamentul Ligii Florilor!

1.41KVizualizari
Miercuri, 16 martie, SCM Rm. Vâlcea a disputat, pe teren propriu, partida cu Măgura Cisnădie, din etapa a 18-a a Ligii Florilor, în faţa căreia a suferit una dintre cele mai dureroase înfrângeri din ultimele sezoane. Echipa sibiană s-a impus la limită, cu scorul de 24-23 (după 11-11, la pauză), astfel că şi-a luat revanşa după eşecul din tur (21-23). În acest duel, golurile echipei vâlcene au fost marcate de Iryna Glibko (8) – FOTO, în prim-plan – , Corina Lupei (6), Zeljka Nikolic (4), Elena Dache (2), Kristina Liscevic (2) şi Daria Bucur (1).

Echipa sibiană a fost condusă cu 22-20, dar a întors scorul în ultimele minute de joc

La primul meci în care nu a mai existat nicio interdicţie de intrare a spectatorilor în Sala Traian, jucătoarele de la SCM Rm. Vâlcea le-au făcut o supriză neplăcută suporterilor fideli. Ce-i drept, anterior, au fost unele avertismente că lucrurile nu mai funcţionează cum trebuie (evoluţiile slabe din meciurile jucate în deplasare cu Rapid Bucureşti, Viborg HK şi CSM Bucureşti sunt mărturie în acest sens), dar formaţia antrenată de norvegianul Bent Dahl a păţit-o când nimeni nu se aştepta.
Nu trebuie uitat şi că, de-a lungul sezonului, în câteva dueluri, Vâlcea a trăit periculos, revenind miraculos în repriza secundă şi spre finalul celor 60 de minute de joc (a se vedea victoriile grele cu Minaur Baia Mare, Gloria Bistriţa-Năsăud şi SCM Gloria Buzău). De data aceasta, ulciorul nu a mai mers la apă, ci s-a spart! Ba chiar s-a întâmplat exact invers, Măgura Cisnădie întorcând rezultatul pe final, după ce echipa antrenată de Bent Dahl s-a aflat mereu la conducere. După 22-20 pentru SCM, în minutul 52, elevele lui Alexandru Weber au marcat de patru ori consecutiv şi au trecut în avantaj (24-22, în minutul 59). În ultimul minut, SCM Rm. Vâlcea a mai înscris doar o dată (pentru 23-24) şi a stabilit scorul final.

Duminica aceasta, Vâlcea joacă un meci decisiv pentru Europa, cu Dunărea Brăila

La finele săptămânii, mai precis duminică, 20 martie, de la ora 11.00, SCM Rm. Vâlcea va juca din nou în Liga Florilor, de această dată în deplasare, în fieful formaţiei Dunărea Brăila. Meciul va fi transmis LIVE de TVR 2. Handbalistele din Sala Traian sunt obligate să câştige această partidă, orice alt rezultat putând afecta participarea echipei noastre în sezonul viitor al cupelor europene. Avantajul vâlcencelor faţă de celelalte rivale este acela că au de disputat o restanţă lejeră, cu CSM Deva, în deplasare, în faţa căreia se vor impune fără probleme, hunedorencele suferind înfrângeri pe linie în toate meciurile.
Sursă foto: Facebook SCM Rm. Vâlcea

HANDBAL FEMININ / LIGA FLORILOR

Etapa a 18-a (intermediară)

Miercuri, 16 martie
CSU ŞTIINŢA BUCUREŞTI – DACIA MIOVENI 22-28 (12-14)
RAPID BUCUREŞTI – DUNĂREA BRĂILA 33-22 (15-15)
GLORIA BISTRIŢA-NĂSĂUD – CSM SLATINA 34-25 (19-10)
MINAUR BAIA MARE – HC ZALĂU 25-24 (14-12)
SCM CRAIOVA – SCM GLORIA BUZĂU 25-24 (13-12)
CSM DEVA – CSM BUCUREŞTI 20-30 ( 8-15)
SCM RM. VÂLCEA – MĂGURA CISNĂDIE 23-24 (11-11)

Clasament

1. RAPID BUCUREŞTI 18 15 0 3 541-471 45p.
2. CSM BUCUREŞTI 18 14 2 2 527-418 44p.
5. MĂGURA CISNĂDIE 18 12 0 6 487-461 36p.
3. SCM GLORIA BUZĂU 18 11 1 6 492-452 34p.
4. SCM RM. VÂLCEA 17 11 1 5 473-448 34p.
6. MINAUR BAIA MARE 18 11 0 7 509-496 33p.
7. DUNĂREA BRĂILA 18 9 1 8 486-461 28p.
8. HC ZALĂU 18 9 1 8 405-403 28p.
9. SCM CRAIOVA 18 8 2 8 461-465 26p.
10. GLORIA BISTRIŢA-NĂSĂUD 18 7 2 9 466-449 23p.
12. DACIA MIOVENI 18 6 0 12 415-443 18p.
11. CSM SLATINA 18 6 0 12 445-478 18p.
13. CSU ŞTIINŢA BUCUREŞTI 18 1 0 17 413-529 3p.
14. CSM DEVA 17 0 0 17 341-487 0p.