Fotbal Național

Marius Tomescu, fost coleg la Cozia Călimănești cu Carabageac și alte nume mari, face apel la autoritățile locale: În 30 de ani, nu s-a făcut nimic la stadion. Mergi prin noroi, ca să ajungi în tribune!

3.28KVizualizari
Marius Tomescu a jucat o perioadă frumoasă la Cozia Călimănești, pe vremea când îi avea colegi de echipă pe Iancu Carabageac, Marin Nicolae, Marian Lețea și chiar și pe actualul antrenor, Vasile Ilinca. De curând, el a mers la un meci de Liga a III-a, pe stadionul din stațiune. Încă de când a ajuns la teren, a fost însă extrem de dezamăgit de condițiile pe care le-a găsit.
„Sunt aceleași condiții, poate chiar mai rele, pe care le aveam acum 30 de ani. A trebuit să mergem prin noroi, ca să ajungem în tribună. Îmi pare rău că timpul a stat pe loc la Călimănești. În atâția ani, se puteau face lucruri frumoase pentru stadionul echipei Cozia Călimănești”, a scris Marius Tomescu pe Facebook.
Fostul fotbalist este stabilit de ani buni în Occident. A jucat fotbal în Italia, unde a avut și o firmă de construcții cu zeci de angajați, iar, mai apoi, și-a deschis un restaurant cu specific românesc, în Germania. În paralel, el deține și o afacere de patiserie în Râmnic. Marius Tomescu – care este profesor de sport și antrenor cu licență în fotbal – își aduce aminte cu o deosebită plăcere de clipele petrecute la Cozia Călimănești.
„Veneau la noi, adică, la Călimănești, echipe mari din România, precum Dinamo București și Universitarea Craiova. Dar, acum, nu e normal să vii la meci și să nu ai un loc de parcare. Am văzut că s-a făcut acolo un parc de joacă. E gol mereu! Cine vine să se joace acolo??? Plus că mai e și un teren sintetic, care cred că nu e folosit prea des. Aceste investiții trebuiau realizate în zone mai populate. Decât să fi făcut acestea, mai bine extindeai stadionul. Cu regret spun, ce era acum 30 de la ani la stadion, asta am găsit și acum. Pentru mine, Cozia Călimănești înseamă foarte mult. Este, de departe, cea mai frumoasă perioadă din cariera de jucător, în care am întâlnit antrenori uriași, precum Ion Oblemenco, dar și multe alte nume mari din fotbalul românesc. Și mă doare când văd că timpul a stat pe loc! Din păcate…”, a spus Marius Tomescu.