Handbal

Marta Batinovic, evoluţii de senzaţie pentru Muntenegru, în meciurile cu Slovenia şi Rusia

841Vizualizari
După ce a suferit două înfrângeri în primele două meciuri de la Euro 2020, în faţa Franţei (cu 23-24) şi Danemarcei (19-28), Muntenegru s-a calificat în Main Round prin victoria la limită obţinută marţi, 8 decembrie, în faţa Sloveniei (26-25). În această partidă, Marta Batinovic (de la SCM Rm. Vâlcea) s-a aflat între buturi timp de 50,53 de minute şi a avut un procentaj de 33 la sută la mingi apărate (10 din 30).
Joi, 10 decembrie, în primul joc din cea de-a doua fază a competiţiei, naţionala din fostul spaţiu iugoslav a fost înfrântă greu de Rusia, cu 24-23, iar portăriţa din Sala Traian a avut din nou o evoluţie fantastică în cele 42,37 de minute în care s-a aflat pe teren. Batinovic a terminat cu un procentaj de 35 la sută la mingile blocate (9 din 26).
Duminică, 13 decembrie, Muntenegru a trecut lejer de Suedia, cu 31-25, vâlceanca fiind utilizată în poartă timp de 45,29 de minute şi având un procentaj de 21 la sută la mingile apărate (5 din 24). Marţi, 15 decembrie, portăriţa din Sala Traian şi coechipierele sale vor întâlni Spania, iar dacă nu vor pierde vor termina Grupa I din Main Round pe locul 4.