miercuri, iulie 28, 2021
Handbal

Meciul Vâlcii cu Buzău va fi transmis LIVE de TVR 2. Ulterior, va fi televizat şi derbiul dintre Bucureşti şi Baia Mare

189Vizualizari
În această săptămână, va avea loc cea de-a 7-a etapă a Ligii Florilor, care se va disputa, ca şi precedentele şase, tot în cadrul unui turneu, programat acum la Braşov. Cele şapte meciuri rămase de jucat (după retragerea din campionat a echipei Crişul Chişineu-Criş) vor avea loc pe parcursul a două zile (marţi şi miercuri, 12-13 ianuarie). În prima zi, se vor juca trei partide, iar în cea de-a doua – se vor desfăşura celelalte patru.
TVR, partenerul oficial al FRF, va transmite LIVE două dintre meciurile programate, iar în acest caz va fi vorba chiar de cele ale formaţiilor implicate direct în lupta pentru titlu, SCM Rm. Vâlcea şi CSM Bucureşti. Astfel, duelul pecare SCM Rm. Vâlcea îl va disputa miercuri, 13 ianuarie, de la ora 16.00, cu SCM Gloria Buzău, va putea fi urmărit de toţi iubitorii handbalului în direct pe TVR 2. Ulterior, de la ora 18.45, va urma duelul dintre Minaur Baia Mare şi CSM Bucureşti, care poate fi numit derbiul Ligii Florilor, atâta timp cât se vor înfrunta echipele clasate pe primele două locuri în prezent.

HANDBAL FEMININ / LIGA FLORILOR

Clasament
1. CSM BUCUREŞTI 6 6 0 0 180-117 18p.
2. MINAUR BAIA MARE 6 5 1 0 149-121 16p.
3. MĂGURA CISNĂDIE 6 4 1 1 158-127 13p.
4. SCM RM. VÂLCEA 5 4 0 1 136-103 12p.
5. DUNĂREA BRĂILA 6 4 0 2 139-126 12p.
6. SCM GLORIA BUZĂU 5 4 0 1 122-113 12p.
7. GLORIA 2018 BISTRIŢA 6 3 0 3 151-138 9p.
8. SCM CRAIOVA 5 2 0 3 121-119 6p.
9. CSM GALAŢI 6 2 0 4 135-156 6p.
10. HC ZALĂU 6 2 0 4 126-151 6p.
11. CSM SLATINA 6 1 1 4 112-128 4p.
12. RAPID BUCUREŞTI 6 0 3 3 135-148 3p.
13. DACIA MIOVENI 2012 5 1 0 4 118-142 3p.
14. ACTIV PRAHOVA PLOIEŞTI 5 1 0 4 97-132 3p.
15. „U” CLUJ 5 0 0 5 108-147 0p.
• echipa Crişul Chişineu-Criş s-a retras din campionat după etapa a 6-a, iar toate rezultatele înregistrate până atunci i-au fost anulate
Etapa a 7-a
• Marţi, 12 ianuarie:
SCM GALAŢI – STĂ
ACTIV PRAHOVA PLOIEŞTI – DACIA MIOVENI 2012 (Ora 13.15)
RAPID BUCUREŞTI – CS „U” CLUJ-NAPOCA (Ora 16.00)
CSM SLATINA – MĂGURA CISNĂDIE (Ora 18.45)
• Miercuri, 13 ianuarie:
HC ZALĂU – SCM CRAIOVA (Ora 10.30)
GLORIA 2018 BISTRIŢA – DUNĂREA BRĂILA (Ora 13.15)
SCM GLORIA BUZĂU – SCM RM. VÂLCEA (Ora 16.00)
MINAUR BAIA MARE – CSM BUCUREŞTI (Ora 18.45)