Handbal

Metz, adversara Vâlcii din sferturile Ligii Campionilor! Pera îl înfruntă pe Mayonnade, antrenorul campion mondial cu Olanda

1.02KVizualizari
În această după amiază, SCM Rm. Vâlcea a aflat echipa pe care o va înfrunta în sferturile Ligii Campionilor. Team Esbjerg a produs surpriza în Danemarca şi s-a impus la limită în faţa formaţiei Metz Handball, cu scorul de 30-29 (după ce franţuzoaicele au condus însă cu 19-14, la pauză). Partida din Sala „Blue Water Dokken” s-a disputat fără spectatori, de vină fiind carantina care s-a declarat la nivel internaţional din cauza coronavirusului. Chiar şi fără sprijinul publicului propriu, nordicele au avut o revenire fantastică în repriza secundă, au întors rezultatul în favoarea lor, iar golul victoriei l-au înscris cu două secunde înainte de finalul meciului.
Cu toate acestea, diferenţa de scor nu le-a fost suficientă danezelor pentru a încheia în frunte, iar Metz Handball a terminat pe primul loc în Grupa 1 din Main Round. Astfel, echipa antrenată de Emmanuel Mayonnade (campion mondial cu Olanda la turneul final din Japonia, din decembrie 2019) va înfrunta formaţia vâlceană în turul preliminar al Final Four-ului Ligii Campionilor.

„Şi franţuzoaicele au momente bune şi mai puţin bune. Poate că le vom prinde în acea zi slabă şi vom face surpriza!”

„În ceea ce ne priveşte, tot ceea ce se întâmplă din acest moment e un bonus! Am depăşit ce ne-am propus la începtul sezonului. În sezonul trecut, Metz a jucat în Final Four-ul Ligii Campionilor, este o echipă extrem de valoroasă, însă şi franţuzoaicele au momente bune şi mai puţin bune. Poate că le vom prinde în acea zi slabă şi vom face surpriza!”, a declarat antrenorul SCM-ului, Florentin Pera, în urmă cu o săptămână, chestionat în privinţa unui posibil duel cu echipa din Hexagon.
Conform „ţintarului”, din cauza clasării inferioare, trupa antrenată de Florentin Pera va fi gazdă în manşa tur, care e programată pe 4-5 aprilie. Meciul retur va avea loc în Franţa, o săptămână mai târziu, pe 11-12 aprilie.