Minerul Berbești solicită sprijinul autorităților locale: Riscăm să nu mai fim programați la jocurile oficiale!
Minerul Berbești s-a reformat integral înainte de startul acestui sezon, dar încă nu dispune de resursele financiare necesare pentru a-și desfășura activitatea în Liga a IV-a. Laurențiu Gherghe, oficialul clubului speră că autoritățile locale vor reuși să aprobe un buget pentru cheltuielile către AJF Vâlcea. “Avem deja 6 puncte din 3 etape, dar am pierdut nemeritat la Mateești, unde am ratat penalti. În ultimul joc oficial, am făcut 2-1, contra celor de la Minerul Costești, una dintre cele mai experimentat echipe ale ligii. Am marcat prin Dragoș Glomnicu (dintr-un penalti obținut de Cătălin Bărdac) și Adrian Surdu. A fost 1-0, pentru noi, la pauză. Apoi, 1-1 și 2-1, în minutul 82… Am schimbat echipa mult. 9 jucători au fost doar din Berbești în acest joc, 1 din Alunu și altul din Zătreni. Cel mai bătrân de pe banca de rezerve era născut în 2005. Avem mulți copii de calitate cu care vom juca. Ne descurcăm! Bugetul sper să fie majorat pe parcurs! Riscăm să nu jucăm meciul cu Alunu de acasă, pentru că nu am plătit niciun arbitraj până acum… Nu ne-a fost alocat niciun leu! Noi ne facem treaba, facem antrenamente cu copiii. Avem înscriși în campionat zeci de copii. Peste 100 de legitimații, în total. Suntem printre puținele echipe din județ care au atâtea echipe în campionat.. Asta înseamnă că ne dăm silința”, a explicat Laurențiu Gherghe, oficialul clubului Minerul Berbești.




