luni, iunie 15, 2026
Administrație

Nicolae Moraru a solicitat fonduri pentru a repara un drum rupt, din satul Pietrarii de Sus

843Vizualizari
Toamna trecută, Nicolae Moraru a depus un proiect pe programul „Anghel Saligny” pentru a realiza noi investiţii în infrastructura rutieră din comuna Pietrari. În acest sens, alesul PNL a menţionat că ar fi vorba, în primul rând, de asfaltarea celor două artere care fac legătura cu Tomşani: DC 151 şi DC 153. Pe de altă parte, în documentaţie au mai fost incluse încă 16 străzi mai scurte, dar importante pentru comunitatea locală.
„Pe lângă investiţiile pe care sperăm să le realizăm prin «Anghel Saligny», prin care ne-am propus să îmbunătăţim infrastructura rutieră, am mai solicitat fonduri, pe situaţii de urgenţă, şi pentru refacerea unor artere afectate de calamităţi în ultima perioadă. Printre altele, avem probleme deosebite în satul Pietrarii de Sus, pe strada La Gheaţă, care s-a rupt complet, aşa că e nevoie de lucrări pentru consolidarea zonei respective, repararea şi asfaltarea acelei porţiuni de drum”, a dezvăluit primarul PNL din Pietrari, Nicolae Moraru.