Noi restricţii în fotbal, din cauza Covid-19! Cine va mai scuipa pe teren, va fi sancţionat cu cartonaş galben! Alte trei gesturi obişnuite vor fi interzise
În ultimele săptămâni, în presa internaţională, au apărut mai multe ştiri potrivit cărora oficialii FIFA intenţionează să impună sancţiuni noi pe stadioanele de fotbal din întreaga lume. Astfel, federaţia mondială va propune acordarea de cartonaşe galbene tuturor jucătorilor care vor mai scuipa pe teren. Un gest urât şi reflex, care, în ultimii ani, a devenit tot mai întâlnit printre cei mai mulţi dintre fotbalişti, atât la cei profesionişti, cât şi la amatori. Sancţiunea ar putea fi introdusă, bineînţeles, pentru a evita răspândirea coronavirusului pe terenurile de fotbal, dar şi din motive de igienă.
„Este o practică des întâlnită în fotbal și nu este foarte igienică. Astfel, când reîncepe fotbalul, cred că trebuie să evităm scuipatul la maximum. Nu este igienic și este o cale bună pentru a răspândi virusul. Jucătorii ar putea primi cartonaș galben”, a declarat Michel D’Hooghe, șeful comitetului medical al FIFA, citat de ProSport. Cu siguranţă, spunem noi, regula ar trebui să rămână în vigoare definitiv, mai ales că o altă faptă mult mai puţin „nocivă” (scoaterea tricoului de joc după marcarea unui gol) este pedepsită, culmea!, tot cu cartonaş galben! Dacă tot e vorba de fair-play!
Pe de altă parte, şi alte trei gesturi obişnuite în fotbal vor fi de-acum interzise, dar fără a fi sancţionate şi cu „galben”. Este vorba de pasarea unei sticle de apă între jucătorii de pe teren (un lucru care poate duce imediat la transmiterea coronavirusului), de schimbarea tricourilor şi de sărbătorirea la grămadă după marcarea unui gol.
La finele săptămânii, la Perișani va avea loc cea de-a doua ediție a Cupei Posada la minifotbal. Potrivit primarului Dumitru-Sorin...
Pentru îmbunătăţirea experienţei dvs. web, acest site foloseşte Cookies. Continuând să navigaţi pe acest site vă exprimaţi acordul asupra utilizării cookie-urilor.
Aflaţi mai multe