Fotbal Național

Noul sezon al Ligii I va porni la drum în această săptămână. Vezi aici programul complet al sezonului regulat!

329Vizualizari
Joi, 13 august, la doar o zi după ce s-a stabilit ultima formaţie care va evolua în viitorul sezon al Ligii I (aceasta fiind Chindia Târgovişte, învingătoare în barajul tur-retur cu CS Mioveni), LPF a stabilit şi programul noului campionat. Aşa cum se cunoaşte, ediţia 2020-2021 va porni la drum cu 16 echipe, în loc de 14, după ce aproape toate cluburile (13, din 14) a fost de acord cu mărirea numărului de participante, iar din Liga I nu a mai retrogradat direct nicio grupare.
Runda inaugurală a campionatului 2020-2021 va avea loc la finele acestei săptămâni. În acest an, vor avea loc toate cele 15 etape din turul sezonului regulat, ultima fiind pe 19-20 decembrie. Ulterior, după o pauză de doar 4 săptămâni, se va da startul returului, care va începe pe 13-14 ianuarie 2021. Prima fază a Ligii I se va încheia pe 10-11 aprilie 2021, în timp ce o săptămână mai târziu vor debuta play-off-ul și play-out-ul.

După sezonul regulat, 6 echipe vor evolua în play-off, iar 10 – în play-out

Spre deosebire de campionatul precedent, în noua formulă cu 16 echipe, acestea vor fi împărţite altfel după cele 30 de runde din sezonul regulat. Astfel, primele şase clasate vor evolua mai departe în play-off, tur-retur, pentru încă 10 etape, iar grupările de pe locurile 7-16 se vor duela în play-out (încă 9 runde). În subsolul clasamentului, participantele nu se vor mai întâlni însă tur-retur, ci doar o singură dată, echipele de pe locurile 7-11 având avantajul de a disputa mai multe meciuri pe teren propriu (5), faţă de cele de pe locurile 12-16 (care vor juca de 4 ori în faţa propriilor suporteri).

Schimbări importante în ceea ce priveşte desfăşurarea play-out-ului

Aşa cum am mai anunţat, pentru a se da o miză în plus bătăliei din play-out, o echipă va avea şansa de a ajunge în Europa League. Prima oară, grupările de pe locurile 1-2 din play-out vor disputa un baraj, iar câştigătoarea acestuia va juca un nou baraj, cu formaţia din play-off clasată pe ultimul loc de Europa League. În urma acestuia, se va alege ultima reprezentantă în competiția continentală.
În plus, s-a schimbat şi sistemul de retrogradare: ultimele două clasate (15, 16) vor pica direct, iar echipele de pe locurile 13-14 vor disputa meciuri de baraj pentru menţinere / promovare în Liga I cu locurile 3-4 din Liga a II-a.

LIGA I / EDIŢIA 2020-2021
Programul sezonului regulat

• Etapa 1 (22/23 august) *):
Academica Clinceni – CFR Cluj
Dinamo Bucureşti – FC Hermannstadt
CSM Poli Iași – Chindia Târgovişte
FC Argeș Piteşti – FC Botoșani
FC Voluntari – Gaz Metan Mediaș
Viitorul Constanţa – UTA Arad
Astra Giurgiu – FCSB
Sepsi OSK Sf. Gheorghe – CS „U” Craiova
*) etapa a 16-a (13/14 ianuarie 2021)
• Etapa a 2-a (29/30 august) *):
FC Hermannstadt – Academica Clinceni
Chindia Târgovişte – Dinamo Bucureşti
FC Botoșani – CSM Poli Iași
Gaz Metan Mediaș – FC Argeș Piteşti
UTA Arad – FC Voluntari
FCSB – Viitorul Constanţa
CS „U” Craiova – Astra Giurgiu
CFR Cluj – Sepsi OSK Sf. Gheorghe
*) etapa a 17-a (16/17 ianuarie 2021)
• Etapa a 3-a (12/13 septembrie) *):
Academica Clinceni – Chindia Târgovişte
Dinamo Bucureşti – FC Botoșani
CSM Poli Iași – Gaz Metan Mediaș
FC Argeș Piteşti – UTA Arad
FC Voluntari – FCSB
Viitorul Constanţa – CS „U” Craiova
Astra Giurgiu – Sepsi OSK Sf. Gheorghe
CFR Cluj – FC Hermannstadt
*) etapa a 18-a (23/24 ianuarie 2021)
• Etapa a 4-a (19/20 septembrie) *):
FC Botoșani – Academica Clinceni
Gaz Metan Mediaș – Dinamo Bucureşti
UTA Arad – CSM Poli Iași
FCSB – FC Argeș Piteşti
CS „U” Craiova – FC Voluntari
Sepsi OSK Sf. Gheorghe – Viitorul Constanţa
Chindia Târgovişte – FC Hermannstadt
Astra Giurgiu – CFR Cluj
*) etapa a 19-a (27/28 ianuarie 2021)
• Etapa a 5-a (26/27 septembrie) *):
Academica Clinceni – Gaz Metan Mediaş
Dinamo Bucureşti – UTA Arad
CSM Poli Iași – FCSB
FC Argeș Piteşti – CS „U” Craiova
FC Voluntari – Sepsi OSK Sf. Gheorghe
FC Hermannstadt – FC Botoșani
Viitorul Constanţa – Astra Giurgiu
CFR Cluj – Chindia Târgovişte
*) etapa a 20-a (30/31 ianuarie 2021)
• Etapa a 6-a (3/4 octombrie) *):
UTA Arad – Academica Clinceni
FCSB – Dinamo Bucureşti
CS „U” Craiova – CSM Poli Iași
Sepsi OSK Sf. Gheorghe – FC Argeș Piteşti
Gaz Metan Mediaș – FC Hermannstadt
Astra Giurgiu – FC Voluntari
FC Botoșani – Chindia Târgovişte
Viitorul Constanţa – CFR Cluj
*) etapa a 21-a (3/4 februarie 2021)
• Etapa a 7-a (17/18 octombrie) *):
Academica Clinceni – FCSB
Dinamo Bucureşti – CS „U” Craiova
CSM Poli Iași – Sepsi OSK Sf. Gheorghe
FC Hermannstadt – UTA Arad
FC Argeș Piteşti – Astra Giurgiu
Chindia Târgovişte – Gaz Metan Mediaș
FC Voluntari – Viitorul Constanţa
CFR Cluj – FC Botoșani
*) etapa a 22-a (6/7 februarie 2021)
• Etapa a 8-a (24/25 octombrie) *):
CS „U” Craiova – Academica Clinceni
Sepsi OSK Sf. Gheorghe – Dinamo Bucureşti
FCSB – FC Hermannstadt
Astra Giurgiu – CSM Poli Iași
UTA Arad – Chindia Târgovişte
Viitorul Constanţa – FC Argeș Piteşti
Gaz Metan Mediaș – FC Botoșani
FC Voluntari – CFR Cluj
*) etapa a 23-a (10/11 februarie 2021)
• Etapa a 9-a (31 octombrie/1 noiembrie) *):
Academica Clinceni – Sepsi OSK Sf. Gheorghe
FC Hermannstadt – CS „U” Craiova
Dinamo Bucureşti – Astra Giurgiu
Chindia Târgovişte – FCSB
CSM Poli Iași – Viitorul Constanţa
FC Botoșani – UTA Arad
FC Argeș Piteşti – FC Voluntari
CFR Cluj – Gaz Metan Mediaș
*) etapa a 24-a (17/18 februarie 2021)
• Etapa a 10-a (7/8 noiembrie) *):
Astra Giurgiu – Academica Clinceni
Sepsi OSK Sf. Gheorghe – FC Hermannstadt
CS „U” Craiova – Chindia Târgovişte
Viitorul Constanţa – Dinamo Bucureşti
FCSB – FC Botoșani
FC Voluntari – CSM Poli Iași
UTA Arad – Gaz Metan Mediaș
FC Argeș Piteşti – CFR Cluj
*) etapa a 25-a (24/25 februarie 2021)
• Etapa a 11-a (21/22 noiembrie) *):
Academica Clinceni – Viitorul Constanţa
FC Hermannstadt – Astra Giurgiu
Chindia Târgovişte – Sepsi OSK Sf. Gheorghe
FC Botoșani – CS „U” Craiova
Dinamo Bucureşti – FC Voluntari
Gaz Metan Mediaș – FCSB
CSM Poli Iași – FC Argeș Piteşti
CFR Cluj – UTA Arad
*) etapa a 26-a (6/7 martie 2021)
• Etapa a 12-a (5/6 decembrie) *):
FC Voluntari – Academica Clinceni
Viitorul Constanţa – FC Hermannstadt
Astra Giurgiu – Chindia Târgovişte
Sepsi OSK Sf. Gheorghe – FC Botoșani
CS „U” Craiova – Gaz Metan Mediaș
FC Argeș Piteşti – Dinamo Bucureşti
FCSB – UTA Arad
CSM Poli Iași – CFR Cluj
*) etapa a 27-a (13/14 martie 2021)
• Etapa a 13-a (12/13 decembrie) *):
Academica Clinceni – FC Argeș Piteşti
FC Hermannstadt – FC Voluntari
Chindia Târgovişte – Viitorul Constanţa
FC Botoșani – Astra Giurgiu
Gaz Metan Mediaș – Sepsi OSK Sf. Gheorghe
UTA Arad – CS „U” Craiova
Dinamo Bucureşti – CSM Poli Iași
CFR Cluj – FCSB
*) etapa a 28-a (20/21 martie 2021)
• Etapa a 14-a (15/16 decembrie) *):
CSM Poli Iași – Academica Clinceni
FC Argeș Piteşti – FC Hermannstadt
FC Voluntari – Chindia Târgovişte
Viitorul Constanţa – FC Botoșani
Astra Giurgiu – Gaz Metan Mediaș
Sepsi OSK Sf. Gheorghe – UTA Arad
CS „U” Craiova – FCSB
Dinamo Bucureşti – CFR Cluj
*) etapa a 29-a (3/4 aprilie 2021)
• Etapa a 15-a (19/20 decembrie) *):
Academica Clinceni – Dinamo Bucureşti
FC Hermannstadt – CSM Poli Iași
Chindia Târgovişte – FC Argeș Piteşti
FC Botoșani – FC Voluntari
Gaz Metan Mediaș – Viitorul Constanţa
UTA Arad – Astra Giurgiu
FCSB – Sepsi OSK Sf. Gheorghe
CFR Cluj – CS „U” Craiova
*) etapa a 30-a (10/11 aprilie 2021)