marți, aprilie 7, 2020
Fotbal Județean

Oltul Drăgoeşti a bătut-o pe Chimia, în 10 oameni, cu gol marcat în minutul 94!

351Vizualizari

Oltul Drăgoeşti a deschis scorul în minutul 55 al partidei de pe teren propriu, cu Chimia 1973 Rm. Vâlcea, prin Alexandru Manu, care a transformat impecabil o lovitură liberă de la 16 metri. În minutul 84, echipa finanţată de primarul Gheorghe Melente şi de omul de afaceri Dorinel Bălău a rămas în 10 jucători, Octavian Mihai fiind eliminat de pe teren, după ce a scos cu mâna mingea de pe linia porţii împiedicând marcarea unui gol. După acea fază, „chimiştii” au egalat din penaltiul acordat: 1-1.
„Chiar şi în 10 oameni, am atacat apoi poarta adversă, iar, în minutul 94, am marcat decisiv, pentru 2-1. Manu a centrat, iar „Paco” Mateiaş a trimis un şut puternic la colţul lung. Sunt puţin dezamăgit de arbitraj, dar, până ce nu voi viziona meciul – care a fost filmat integral – nu mă pot pronunţa prea mult. La faultul asupra lui Manu, când am deschis scorul, jucătorul advers trebuia eliminat, pentru că a intrat dur, de la spate. În plus, şi penaltiul primit de cei de la Chimia, când jucătorul meu a fost eliminat, ar fi fost precedat de un ofsaid uriaş. Dacă tuşierul semnaliza de la margine, nu s-ar mai fi ajuns să avem emoţii pe final. Altfel, trebuia să primim şi noi un penalti – din punctul meu de vedere, iar Chimia trebuia să aibă doi jucători eliminaţi”, a comentat Dorinel Bălău.