joi, aprilie 18, 2024
Handbal

Parcurs chinuit al României la Mondialul din Japonia! Tricolorele s-au calificat in extremis în Main Round, după victoria la limită cu Ungaria

676Vizualizari

Naţionala de handbal feminin nu are deloc o evoluţie bună în Japonia, la turneul final al Campionatului Mondial. În prima fază, jucătoarele pregătite de suedezul Tomas Ryde şi Costică Buceschi au terminat, cu mari emoţii, Grupa C pe poziţia a treia, cu şase puncte (din trei victorii şi două înfrângeri). Tricolorele s-au calificat în Main Round, alături de Spania (10 puncte) şi Muntenegru (8).

Portăriţa Diana Ciucă a avut un procentaj excelent cu Kazakhstan (42 la sută)

Aşa cum se cunoaşte, România a debutat cu un eşec drastic (16-31, în faţa Spaniei), iar apoi a urmat victoria cu Senegal (29-24). Ulterior, tricolorele au obţinut încă un succes, împotriva Kazakhstanului, 22-20 (după 14-11, la pauză), prin golurile marcate de Crina Pintea (5), Sonia Seraficeanu (3), Patricia Vizitiu (3), Aneta Udriştioiu (3), Gabriela Perianu (2), Ana Maria Iuganu Popa (2), Elena Dache (2), Laura Pristăviţa (1) şi Mădălina Zamfirescu (1). Ultima dintre acestea a jucat timp de 43.16 minute şi încasat o eliminare de 2 minute.
În acest duel, dintre celelalte jucătoare de la SCM Rm. Vâlcea s-a mai remarcat în mod special portăriţa Diana Ciucă, folosită pentru prima dată în Asia. Aceasta a evoluat timp de 30 de minute şi a avut un procentaj excelent, 42 la sută, după ce a blocat 8, din cele 19 şuturi trimise de adversare. Altfel, tot 30 de minute a bifat şi Cristina Florica, dar fără a înscrie, în timp ce cealaltă portăriţă, Yuliya Dumanska, a stat între buturi doar 9.04 minute, perioadă în care n-a blocat niciuna dintre cele patru mingi expediate de ex-sovietice (!).

Cristina Neagu a marcat de 11 ori cu meciul cu Muntenegru, pierdut la limită

În cel de-al patrulea meci la turneul final din Japonia, tricolorele au înfruntat selecţionata Muntenegrului, în faţa căreia au pierdut cu 28-27 (după ce România a condus cu 12-11, la pauză). Cristina Neagu a fost lidera incontestabilă a echipei noastre, cu 11 goluri marcate, celelalte fiind reuşite de Gabriela Perianu (4), Elena Dache (4), Aneta Udriştioiu (3), Ana Maria Iuganu Popa (2) şi Crina Pintea (2).
În această partidă, componentele campioanei României, SCM Rm. Vâlcea, au evoluat după cum urmează: Yuliya Dumanska – 50.01 minute (procentaj de 27 la sută la mingi apărate, 8 din 30), Mădălina Zamfirescu – 24.48, Diana Ciucă – 1.33. Deşi a fost trecută pe foaia de joc, Cristina Florica n-a intrat deloc pe teren. De partea cealaltă, portăriţa Marta Batinovic a stat 36.10 minute între buturile echipei din Muntenegru şi a avut un procentaj de 32 la sută la mingi respinse (7 din 22). Ca şi în partida cu Kazakhstan, Tomas Ryde şi Costică Buceschi au lăsat-o în afara lotului pe Raluca Băcăoanu.

Cu Ungaria, cea mai bună handbalistă din lume din 2019 le-a condus pe tricolore spre succes

România a disputat meciul decisiv pentru calificarea în Main Round împotriva echipei Ungariei, pe care tricolorele l-au câştigat in extremis, cu 28-27 (după ce au fost conduse la pauză la şase „lungimi”, 16-10), graţie unui gol din 7 metri înscris cu 5 secunde înainte de final de Cristina Neagu. Şi de această dată, cea mai bună jucătoare din lume în 2019, conform Federaţiei Internaţionale de Handbal (IHF), a fost, din nou, jucătoarea numărul 1 a selecţionatei noastre, cu 10 „boabe”. În rest, au mai punctat Ana Maria Iuganu Popa (5 goluri), Sonia Seraficeanu (5), Gabriela Perianu (2), Crina Pintea (2), Lorena Ostase (2) şi Laura Pristăviţa (1). Jucătoarele de la SCM Rm. Vâlcea au contat foarte puţin în acest duel şi n-au marcat niciun gol: Raluca Băcăoanu a evoluat 18.44 de minute, Mădălina Zamfirescu – 15.44, Yuliya Dumanska – 15.22 (procentaj de doar 10 la sută la mingi apărare, 1 din 10), iar Cristina Florica – 10.35 (cu o eliminare de 2 minute în cont). De această dată, Diana Ciucă a fost cea care n-a prins lotul de 16.