vineri, aprilie 19, 2024
Fotbal

Patru cartonaşe roşii în Zăvoi, la meciul Chimia – Tomşani. „Arbitrul ne-a provocat! Ne-a eliminat portarul, deşi nu făcuse nimic rău!”

1.41KVizualizari

Unirea Tomşani a început perfect meciul de pe terenul sintetic din Zăvoi, cu Chimia 1973 Rm. Vâlcea. Echipa antrenată de Marian Hera a condus cu 1-0, după care, în minutul 43, Iulian Truşcă a dictat penalti pentru gazde. La faza respectivă, portarul de la Tomşani a luat al doilea galben şi, implicit, cartonaş roşu, împreună cu un coleg al său. „Atunci, s-a rupt jocul. În primă instanţă, a fost un fault pentru noi, în jumătatea adversă, pe care arbitrul Iulian Truşcă nu l-a dat, iar adversarii au scăpat pe contraatac şi au obţinut penalti. Portarul nostru a dat cu piciorul în sticla lui de apă, în semn de supărare, fără să jignească pe nimeni şi a luat roşu. Un alt coleg al nostru a prostestat şi a fost trimis şi el în tribună. Apoi, scorul a fost, pe rând, 2-1, 3-1, 4-1, pentru Chimia. În minutul 85, am mai luat două roşii, iar meciul s-a întrerupt. Din punctul nostru de vedere, am fost provocaţi încă de la început. Arbitrul Iulian Truşcă să nu uite, că, de când este în fotbal, a luat cel puţin 5-6 bătăi pe stadioane. Ce înseamnă asta? Că habar n-are să arbitreze…”, au comentat apropiaţii echipei Unirea Tomşani.