Handbal

Pe lângă trofeul de vicecampioană şi medaliile de argint, Chimia a obţinut şi un premiu individual, la Turda! Andreea Coman – golghetera turneului final de junioare 1

1.65KVizualizari
După încheierea turneului final al Campionatului Naţional de junioare 1 – Grupa Valoare, ce s-a desfăşurat săptămâna trecută la Turda, organizatorii întrecerii feminine au acordat şi trei premii individuale. Una dintre distincţii a revenit chiar unei handbaliste de la CS Chimia Rm. Vâlcea, Andreea Coman, recompensată pentru faptul că a fost golghetera competiţiei. Aceasta a marcat 37 de goluri în cele trei meciuri din faza grupelor şi încă 17 în semifinală şi finală, iar în total a terminat cu 54 de „boabe” în cont. Sportiva antrenată de Nicoleta Lazăr şi Dana Joiţa a primit trofeul aferent şi diploma de onoare din partea Steluţei Luca, fosta mare handbalistă a Oltchim-ului şi a echipei naţionale a României fiind, în prezent, vicepreşedinte al FRH – segmentul feminin.

MPV-ul turneului final de junioare 1 de la Turda a fost desemnată Rebeca Necula (de la CSŞ Viitorul Cluj-Napoca), o handbalistă care evoluează şi în Liga Florilor, la echipa de la poalele Feleacului, CS „U” Cluj. Ultimul premiu individual acordat de organizatori – pentru cel mai bun portar – a fost adjudecat de Raluca Rădoi (CSM Corona Braşov).
Sursă foto: frh.ro