Fotbal Diverse

Performanţă notabilă a generaţiei 2011 de la AFC Oltenia: locul 2 la faza zonală a Memorialului „Gheorghe Ene”!

378Vizualizari

În acest week-end, mai precis vineri şi sâmbătă, 29-30 noiembrie, au avut loc cele opt turnee zonale din cadrul Memorialului „Gheorghe Ene”, competiţie juvenilă organizată de FRF, care a fost dedicată jucătorilor născuţi după 1 ianuarie 2011. Campioana Vâlcii a fost repartizată în Zona a 6-a, unde le-a înfruntat pe reprezentantele judeţelor Olt (Atletic Slatina), Gorj (Luceafărul Tg. Jiu), Mehedinţi (Luceafărul Drobeta Tr. Severin) şi Dolj (Universitatea Craiova). Meciurile din cadrul acestui turneu s-au desfăşurat în Bănie.
Tinerii fotbalişti pregătiţi de Adi Glăvan, Laurenţiu Mihăilă şi Cosmin Ursu au avut o comportare excelentă şi s-au clasat la final pe locul 2, după organizatoarea competiţiei, Universitatea Craiova, singura echipă care i-a învins pe vâlceni, cu scorul de 7-2. În rest, AFC Oltenia a trecut fără probleme de celelalte trei adversare.

Memorialul Gheorghe „Ene” (categoria 2011)
Zona a 6-a

Rezultate înregistrate

• Vineri, 29 noiembrie:
AFC Oltenia – Luceafărul Tg. Jiu 3-1
Luceafărul Drobeta Tr. Severin – Athletic Slatina 0-3
Luceafărul Tg. Jiu – Universitatea Craiova 1-6
AFC Oltenia – Luceafărul Drobeta Tr. Severin 3-0
Athletic Slatina – Universitatea Craiova 0-19

• Sâmbătă, 30 noiembrie:
AFC Oltenia – Athletic Slatina 6-1
Luceafărul Drobeta Tr. Severin – Luceafărul Tg. Jiu 5-8
Universitatea Craiova – AFC Oltenia 7-2
Athletic Slatina – Luceafărul Tg. Jiu 4-3
Universitatea Craiova – Luceafărul Drobeta Tr. Severin 7-2

Clasament final

1. Universitatea Craiova 4 4 0 0 39- 5 12p.
2. AFC Oltenia Rm. Vâlcea 4 3 0 1 14- 9 9p.
3. Athletic Slatina 4 2 0 2 8-28 6p.
4. Luceafărul Tg. Jiu 4 1 0 3 13-18 3p.
5. Luceafărul Drobeta Tr. Severin 4 0 0 4 7-21 0p.

Luni şi marţi, 2-3 decembrie, generaţia 2010 de la AFC Oltenia va participa, tot în Bănie, la faza zonală a Memorialului „Gheorghe Ola”

După Memorialul „Gheorghe Ene”, la începutul săptămânii viitoare sunt programate şi turneele zonale din cadrul Memorialului „Gheorghe Ola”, întrecere la care pot participa copii născuţi după 1 ianuarie 2010. Acestea vor avea loc luni şi marţi, 2-3 decembrie, în opt localităţi din ţară.
Aşa cum se cunoaşte, şi la această categorie de vârstă, Vâlcea va fi reprezentată tot de AFC Oltenia. Campionii pregătiţi de Adi Glăvan, Laurenţiu Mihăilă şi Cosmin Ursu vor evolua, de asemenea, tot în Zona a 6-a, în care se vor duela cu echipe din aceleaşi judeţe ca şi colegii lor din generaţia 2011. Astfel, vâlcenii le vor înfrunta, pe rând, pe Luceafărul Drobeta Tr. Severin (din Mehedinţi), LPS Tg. Jiu (Gorj), Athletic Slatina (Olt) şi Ştiinţa „U” Craiova (Dolj), ultima dintre acestea fiind chiar organizatoarea turneului din zilele următoare.

Memorialul Gheorghe „Ola” (categoria 2011)
Zona a 6-a

Programul meciurilor

• Luni, 2 decembrie:
Athletic Slatina – Ştiinţa „U” Craiova (Ora 10.00)
Luceafărul Drobeta Tr. Severin – AFC Oltenia (Ora 11.30)
Ştiinţa „U” Craiova – LPS Tg. Jiu (Ora 13.00)
Athletic Slatina – Luceafărul Drobeta Tr. Severin (Ora 16.00)
AFC Oltenia – LPS Tg. Jiu (Ora 17.30)

• Marţi, 3 decembrie:
Athletic Slatina – AFC Oltenia (Ora 10.00)
Luceafărul Drobeta Tr. Severin – Ştiinţa „U” Craiova (Ora 11.30)
LPS Tg. Jiu – Athletic Slatina (Ora 13.00)
AFC Oltenia – Ştiinţa „U” Craiova (Ora 16.00)
LPS Tg. Jiu – Luceafărul Drobeta Tr. Severin (Ora 17.30)

1+
error: Continut protejat !!