miercuri, iunie 17, 2026
Diverse

Primăria Sălătrucel oferă 300 de cadouri la final de an, pentru copii, persoane cu handicap şi vârstnici

1.08KVizualizari

Primăria Sălătrucel va oferi 300 de cadouri la final de an, cu prilejul sărbătorilor de iarnă. Primarul Nicolae Sima a menţionat că mai mult de jumătate dintre acestea vor fi pentru copii. „Avem vreo 160 de elevi în comună şi toţi vor primi, bineînţeles, câte un cadou de Crăciun. Vom mai acorda însă câte un dar de sărbători şi anumitor categorii sociale. Mă refer la persoanele cu handicap, vârstnicii de peste 85-90 de ani, văduvele veteranilor de război şi veteranii de război. Considerăm că asistaţii social sunt ca şi angajaţii primăriei, aşa că nu puteam să-i sărim. Nici pe ei, nici pe persoanele cu handicap, mai ales că şi în acest caz e vorba de oameni necăjiţi. La Sălătrucel, avem 22 de asistaţi şi 28 de persoane care primesc indemnizaţii. De asemenea, în cele 300 de cadouri pe care primăria le oferă de sărbători mai sunt incluşi toţi angajaţii primăriei şi consilierii locali, precum şi cadrele didactice din comună. Fiecare va primi aşadar câte un pacheţel cu produse”, a subliniat Nicolae Sima.
Alesul PSD a menţionat că serbările elevilor au fost programate pentru zilele de miercuri şi joi, 18 şi 19 decembrie, deoarece, ulterior, copiii vor intra în vacanţă. În prima zi, preşcolarii au fost cei ce au primit cadourile, iar pe 19 e rândul copiilor din ciclurile primar şi gimnazial, dar şi a celorlalte persoane (salariaţi şi vârstnici), să intre în posesia pacheţelelor cuvenite. „Pentru cei cu handicap şi câteva persoane vârstnice, vom merge personal să le oferim darurile, din cauză că nu se pot deplasa. Acţiunea e una complexă, iar pentru aceasta am alocat din bugetul local o sumă foarte frumoasă, aproape 13 mii de lei. Fiecare pachet va avea o valoare cât se poate de consistentă, de circa 35-40 de lei, aşa că oamenii vor avea ce pune pe masă de sărbători”, a încheiat primarul PSD din Sălătrucel, Nicolae Sima.